В Троян ще пречистват отпадните води с уникална биотехнология

С разширена и модернизирана канализационна система ще разполага град Троян, а в пречиствателната станция на града ще се извършва биологично пречистване на отпадъчните води.
Ефектите се очакват от пролетта на 2011 г., когато трябва да приключи проектът по изпълнението на първия етап на интегриран проект за водния цикъл на град Троян.
Той е разработен по Оперативна програма "Околна среда" и е на стойност 8 057 097 лв.
От тях 6 311 738 лв. са осигурени от Европейския съюз чрез Кохезионния фонд, 1 577 934 лв. са национално съфинансиране, а 167 424 лв. са от бюджета на община Троян.
На конференция, която беше открита от кмета на общината Минко Акимов, бяха представени дейностите, които предстои да бъдат извършени, източниците на финансиране на проекта, фирмите изпълнители и сроковете за изграждане.
Проектът предвижда изграждането на 589 метра нова канализационна система и реконструиране на 745 метра от съществуващата, обясни Вера Добрева-Съботинова, директор "Планиране и инвестиционна политика" в община Троян и координатор на проекта.
Ремонтът на канализационните колектори ще намали течовете на отпадъчни води в почвата, както и инфилтрацията на подпочвени води в колекторите. Ще се увеличи значително и количеството отпадъчни води, довеждани до пречиствателната станция в Троян, посочи още Добрева.
По проекта ще бъде извършен инженеринг на втори етап на пречиствателната станция в града, където ще се извършва биологично пречистване на отпадъчните води.
Избрана е уникална технология на германската фирма "Биоуъркс" (Bioworks Verfahrenstechnik GmbH), която ще бъде приложена за първи път в България.
До момента пратиката е изпитана в над 750 пречиствателни станции в света с еквивалент от 300 до 3 млн. жители.
При нея почти целият биологичен процес се осъществява в един общ басейн, а управлението му е напълно автоматизирано, обясни чрез видеоконферентна връзка от Германия инж. Руско Русенов, представител на фирмата за България.
Технологията позволява значителна икономия на площи и инвестиции в строителството в сравнение с класическите методи.
Освен това, тя предполага и значително по-ниски експлоатационни разходи – 0.02 евро на куб. метър при средно приета норма за експлоатационни разходи за ЕС 0.30 евро на куб. метра.
Щастливи сме, че ще можем да приложим нашата технология за първи път в България и се надяваме след Община Троян тя да бъде предпочетена и на други места в страната, заяви от своя страна Маркус Фолмер, представител на "Биоуъркс".
За изпълнители на инженеринговите и строителни дейности по проекта в гр. Троян след проведена обществена поръчка са избрани фирми с дългогодишен опит и доказани експерти в бранша.
Строителството и реконструкцията на профили и колектори от канализацията ще бъде извършено от Сдружение "ВиК Троян 2009", в което влизат "Пътстрой" ЕАД - гр. Ловеч и "Пътностроителна техника" ЕАД - гр. София.
Инженерингът и изграждането на билогичното пречистване е поверено на Обединение "Трейс инженеринг", което включва фирмите "Хидрострой" АД – гр. Троян, "Трейс груп холд" АД, "Идеал пайп" ЕООД – гр. Трън и германската "Биоуъркс".
Строителният надзор ще се извършва от Сдружение "ПК 2000-Аква" – София, включващо "Пътконсулт 2000" ЕООД – София и "Акваинс" ЕООД – София.
Реализацията на проекта ще допринесе за подобряване състоянието на водите в региона и свързаното с тях опазване на почвите и биологичното разнообразие, а в крайна сметка – и до повишаване качеството на живот на жителите на Троян.
Срокът за реализацията на проекта е 28 февруари 2011 година.