Музей "Литературна Стара Загора" влиза в нов дом до есента
Общината обяви обществена поръчка за фирма изпълнител
Старозагорският литературен музей, който остана без дом повече от 22 години, най-после ще бъде възроден. Емблематичната за Града на липите и поетите културна институция ще бъде пребазирана в двата сутеренни етажа на бившия Партиен дом, с директен достъп от ул. "Димитър Наумов". За цялостната реконструкция и модерно обзавеждане на изложбените помещения са предвидени 618 000 лв. от общинския бюджет.
Инвестиционният проект за бъдещия музей "Литературна Стара Загора" е изготвен от архитектурно бюро "Байер" с водещ проектант арх. Елена Нейкова. Върху 640 кв.м разгъната застроена площ на двете нива са разположени обширна експозиционна зала, специализирана библиотека с читалня, зала за провеждане на творчески срещи, литературни четения и мултимедийни презентации, фондохранилище, депо за съхранение и реставриране на произведения на изкуството, складови помещения, два кабинета за уредниците и кафе-клуб с галерия. Предвиден е достъп за хора с увреждания, ще бъде направена най-съвременна климатична система за поддържане на оптимален микроклимат в помещенията, както и инсталирана най-съвременна пожароизвестителна инсталация.
В края на април община Стара Загора обяви обществена поръчка за извършване на строително-монтажните работи по проекта с прогнозна стойност до 366 709.72 лв. без ДДС. Срокът за изпълнение на предвидените дейности и предаване на обекта с подписан Образец 15 е 4 месеца. Крайният срок за подаване на оферти е 21 май.
Създаден преди повече от половин век, музей "Литературна Стара Загора" притежава безкрайно ценни експонати и архиви на творци, между които оригинали, ръкописи, наброски, бележници, снимки и документи, книги, лични вещи и уникални предмети. Собственост на музея са и много оригинални произведения на изкуството – картини, графики, скулптури.
В края на март 1991 г. по силата на закона за реституцията това утвърдено културно средище на Стара Загора бива изнесено от къщата на поета Веселин Ханчев. От тогава до днес е местен шест пъти в неподходящи за музей сгради. Литературният архив, който пази паметта и творбите на Николай Лилиев, Димитър Подвързачов, Вeселин Ханчев и други видни автори, се съхранява на различни места. С пребазирането на музея целият фонд ще бъде събран и подреден.