Обновяване на жилищния сграден фонд -ТЕМА на бр. 13 на в. "Строителство ГРАДЪТ"
1 млрд лв. за енергийна ефективност.

Жилищният фонд в България е изключително остарял и се нуждае от сериозни инвестиции за неговото поддържане и обновяване. Голяма част от държавите от ЕС още преди години са реализирали мерки за обновяване на жилищните сгради. Добър пример в това отношение са Румъния и Германия, които от години имат подобни действащи програми.
Какво направихме ние? От 2015 г. правителството стартира Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. Осигурен е публичен ресурс от 1 млрд. лв., с който за пръв път ще се осъществи подобна мащабна инициатива във всичките 265 общини. "Започваме с онези жилища, които най-много се нуждаят от обновяване – сгради, изпълнявани по индустриален способ (панелни, ЕПК и т.н). Правим тази програма, защото сме убедени, че е справедливо и редно да подкрепим хората, които живеят в тези най-големи сгради, както го направиха и в други страни. Още повече че тези сгради биха били най-трудно санирани изцяло, освен ако държавата не подкрепи този процес", заяви министър Лиляна Павлова.
От 2016 г. ще започне обновяването и на по-малките сгради, включително и тухлени по ОП "Региони в растеж" 2014 - 2020. Постепенно и за еднофамилните къщи ще се търсят възможности за създаване на подобни инициатива и за тях ще бъде осигурено финансиране.
"Имаме нужда от дългосрочна жилищна стратегия, но не като копие на многобройните мъртви стратегии досега. Важно е да има дългосрочна визия за развитие на социалните жилища, за подпомагане на младите семейства с деца, за публично-частното партньорство в жилищния сектор", категорична е позицията на НСОРБ.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА - в бр. 13 на в. "Строителство ГРАДЪТ"