Как да скъсим пътя към енергийна независимост обсъдиха експерти в Добрич
Добрич бе домакин на четвъртия международен семинар по проект "ИМАДЖИН – нискоенергийни градове". Представители на местните власти от 7 държави взеха участие в международния семинар на 11 и 12 юни. Над 40 експерти в областта на енергийната ефективност от Франция, Великобритания, Италия, Германия, Румъния, Дания и България дискутираха по проблемите за постигане на енергийна независимост на градовете и регионите и за значението на почти нулево – енергийните сгради в този процес. От българска страна във форума участваха д-р арх. Здравко Генчев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект", кметовете на Добрич и Габрово Детелина Николова и Таня Христова, изпълнителните директори на Агенцията за устойчиво енергийно развитие - Ивайло Алексиев, на Фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници - Димитър Дуков, и на Общинската мрежа за енергийна ефективност "ЕкоЕнергия" - Калинка Накова. Събитието бе фокусирано върху усилията за увеличаване на енергийната независимост на градовете и регионите. В този процес почти нулево енергийните сгради са най-мощните и най-достъпни средства за постигане на реални енергийни спестявания, а преодоляването на недоверието и предразсъдъците относно финансово "недостъпните" решения е основна задача на днешния ден.
Участващите градове обмениха опит и идеи за това как те биха могли да скъсят пътя към своята енергийна независимост и за ролята на публичните власти в тези усилия.
Проект "IMAGINE - ниско енергийни градове" се изпълнява от община Добрич в партньорство с "Енерджи Ситис" (Европейската асоциация на енергийните градове), местните власти от Лил (Франция), Милтън Кийнс (Великобритания), Модена (Италия), Мюнхен (Германия), Бистрица (Румъния), Фигуерес (Испания), Одензе (Дания), както и Хамбургският университет (Германия). Проектът на стойност 47 979.97 евро е финасниран по Оперативна програма за междурегионално сътрудничество INTERREG IVC, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие. Той цели разработване на местна Стратегия за устойчиво енергийно развитие в съответствие с Европейските енергийни цели 20/20/20 и ще осъществява изпълнението на задълженията по Споразумението на кметовете.
Силвия ЦЕНОВА