Фонд Козлодуй отпусна средства за ядрено хранилище и модернизации в Топлофикация София
Средствата, отпуснати от Международен фонд "Козлодуй" имат сериозен принос за българската енергетика и икономика.
Това каза министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по време на церемония по подписването на споразумения за финансиране на два високоприоритетни проекта – изграждане на Национално хранилище за погребване на средно и средноактивни радиоактивни отпадъци и обновяване и модернизация на топлофикационната система на София.
Те ще съдействат за повишаване на качеството на топлофикационните услуги за столичани и за изпълнение от страна на България на критериите на Международната агенция за атомна енергия за устойчивото управление на радиоактивни отпадъци, подчерта Стойнев.
В ядрения прозорец на Международен фонд "Козлодуй" бе подписано споразумение за изграждане на първия етап на Националното хранилище за погребване на ниско и средноактивни радиоактивни отпадъци. Бенефициент по проекта, който се финансира изцяло от МФК, е държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци".
В новоизграденото хранилище ще бъдат погребани радиоактивните отпадъци от 1-4 блок на АЕЦ "Козлодуй". Предвижда се строителството на първия етап на хранилището да завърши до края на 2015 г.
Според изпълнителния директор на държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" Дилян Петров, с получаването на средствата по МФК започва реалното изграждане на националното хранилище.
Очаква се до месец да бъде обявен търг за строителството на хранилището. Техническият проект на съоръжението е готов.
С другото споразумение, което се отнася до неядрения прозорец на фонда, се финансира проект за обновяване и модернизация на производството и преноса на енергия в топлофикационната система на София.
Бенефициент е "Топлофикация София" ЕАД. Общата стойност на проекта е 41.9 млн. евро, от които 21.5 млн. евро - от МФК.
Модернизацията и подновяването на съоръженията на компанията ще повишат сигурността на енергийните доставки в столицата, подчерта Стойнев. Това ще доведе и до повишаване на енергийната ефективност на услугата чрез намаляване на загубите в топлопреносната мрежа и намаляване емисиите на парникови газове, каза още той.
Предвижда се проектът да бъде изпълнен до края на 2017 г. По думите на изпълнителния директор на "Топлофикация София" Стоян Цветанов, с реализацията на този проект дружеството ще отговори на изискванията на Европейската комисия.
Според представителя на Европейската банка за възстановяване и развитие Винс Новак, реализацията на проектите на ДПРАО и "Топлофикация София" е изключително важна.
Той изрази своята увереност, че активното сътрудничеството между българските институции и Международен фонд "Козлодуй" ще продължи.
В периода 2013 - 2017 г. в Топлофикация София предстои да бъдат реализирани следните проекти: - повишаване на енергийната ефективност при преноса на топлинна енергия чрез подмяна на 100 км от старите амортизирани тръбопроводи с високоефективни предварително изолирани тръби; - изграждане на ко-генерираща инсталация за двете временни отоплителни централи (ВОЦ) в "Овча купел" чрез инсталиране на ко-герениращи модули, включващи три газови двигателя с електрическа и топлинна мощност около 10 MW; - реконструкция и модернизация на котлоагрегати №7 и №8 в ТЕЦ "София", където ще бъдат подменени нагревните повърхности, ще бъдат монтирани нови ниско емисионни горелки. Предвижда се също и модернизация на системите за управление на котлите и монтаж на оборуднаве за оползотворяване на димните газове от тях. - модернизация на турбоагрегат ТГ 3 в ТЕЦ "София изток" с нова противоналегателна турбина в изпълнение на директивата за енергийна ефективност за високоефективно комбинирано производство. - изграждане на утилизационна инсталация на котлоагрегат №9 в ТЕЦ "София" с цел оползотворяване на отпадната топлинна енергия, съдържаща се в изходящите димни газове на котела и редуциране на вредните емисии. - Утилизация на димни газове във ВОЦ с цел повишаване на ефективността на оползотворяване на газовото гориво и редуциране на въглеродните емисии. |