Девет софийски училища намаляват разходите чрез мерки за енергийна ефективност
До края на месец август ще бъдат приключени ремонтите по въвеждане на мерки за енергийна ефективност в девет столични училища. Това стана ясно при представянето на проекта, което се състоя днес в 19-о училище "Елин Пелин" в район Красно село.
Проектът на Столична община за реализация на инвестиционни дейности за намаляване на консумацията на енергия ще бъде реализиран в учебни заведение на територията на районите "Илинден", "Студентски", "Красно Село", "Връбница", "Искър", "Нови Искър", "Възраждане", "Слатина" и "Кремиковци".
След реализирането на проекта разходите на всяко училище ще бъдат намалени с 53%.
По думите на ръководителя на проекта Зара Петрова осъществяването на мерки за енергийна ефективност е приоритетно за Столична община.
Стойността на проекта е 8.46 млн. лева, от които 4.9 млн. лева са с финансирането от Европейския фонд на регионално развитие, 3.5 млн. лева е собственият принос на Столична община.
Строително-ремонтните дейности включват обмяна на дограма, топлинна изолация на външните инструкции и елементи, основен ремонт модернизация или подмяна на абонатните станции, въвеждане на енергоспестяващо осветление.
Целта на проекта е да осигури подходяща и рентабилна образователна инфраструктура, високо ниво на енергийна ефективност. Срокът за изпълнение на дейностите е 24 месеца.