Пловдив може да освободи от данък санираните многофамилни сгради
Община Пловдив може да освободи от данъци многофамилните жилищни сгради, които ще се включат в проекта "Енергийно обновяване на българските домове".
Това обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова на среща с обществеността на града на 21 април.
Тя каза, че в зависимост от енергийния клас на санираните сгради общината ще прецени какъв гратисен период да им даде.
Общините са готови да съдействат с облагородяване на средата около реновираните сгради и освобождаване на собствениците от данъци за период от 3 до 7 години.
Във всеки един от 6-те района на Пловдив има двама обучени по програмата специалисти, които да оказват помощ на гражданите, съобщи изпълняващият длъжността кмет на общината Розалин Петков.
Проектът е с продължителност 3 години и с осигурения 50 млн. лв. безвъзмезден финансов ресурс и създадения Фонд за жилищно обновяване се планира да бъдат санирани между 180 и 200 многофамилни сгради, с около 6100 жилища с разгъната застроена площ над 426 хил. кв. м.
Очакваните годишни енергийни спестявани след санирането им ще възлезнат на 21 500 MWh.
За всяка одобрена сграда собствениците ще получат финансова помощ до 50% от разходите по обновяването й. Техническото обследване и обследването на енергийна ефективност, се покриват на 100% от проекта.
Опитали сме се максимално да улесним участниците, като им предоставяме най-високия размер грантова помощ за саниране в целия ЕС, съобщи Десислава Йорданова, директор на Дирекция "Жилищна политика" в МРРБ – конкретен бенефициент на безвъзмездната финансова помощ.
Надяваме се за следващия програмен период да увеличим неколкократно финансовия ресурс за подобряване на енергийната ефективност на българските домове, посочи ръководителят на Управляващия орган на ОПРР Деница Николова.