Техническите паспорти на сградите остават само на хартия
Когато регионалното министерство удължи с две години срока за изготвянето на т.нар. технически паспорти – документи, с които се установява устойчивостта на сградите, повечето хора вероятно не обърнаха внимание на тази новина.
Техническият паспорт е документ, който съдържа информация за техническите параметри на сградите, извършените основни ремонти и преустройства. Той се прави, за да се установи устойчивостта на сградите при земетресения, като се проверява потъването на сградите, пропуквания, наводняване на мазетата с подпочвени води и т.н. Освен това се проверява със специални уреди и каква е енергийната ефективност, за да се направи т.нар. енергиен паспорт, който е част от техническия. За да се изготви той обаче, са нужни куп документи - проекти, разрешение за ползване, Акт 15, информация за проектантите, собствениците, използваните материали и т.н. Ако например липсва информация за вложените материали, се изследва използваният бетон в лаборатория, проверяват се различните инсталации и т.н. |
За представителите на бизнеса със строителство и имоти обаче това означава само едно - поредното половинчато въвеждане на нова регулация, което създава неяснота на пазара. Като добавим и очакванията на бранша тези паспорти да станат задължителни за всяка сделка с имот, несигурността става още повече.
Предвидените срокове обаче и този път едва ли ще бъдат спазени. Причината е, че изискването е записано в специална наредба още през 2006 г. заради евроизисквания. Досега нито държавата, нито общините са направили подобни документи за притежаваните от тях сгради.
Гражданите пък въобще не са наясно какво е технически паспорт и интересът им е нулев.
Санкции в наредбата за липса на такъв документ на съществуваща сграда не са предвидени. Ако бъдат въведени глоби или задължение сградите да имат технически паспорти, за да се извършват имотни сделки, ситуацията може да се промени.
Така може да се окаже, че собственици на апартаменти ще трябва да платят по няколкостотин лева за технически паспорт и в пъти повече, ако техни съседи не желаят да плащат, защото документът се издава за цяла сграда, а не за отделно жилище. Таксите, които ще трябва да плати бизнесът за големите производства, ще са в пъти по-големи от парите, които ще трябва да платят гражданите.
Още по темата четете в Капитал Daily.