През 2050 г. Европа може да премине изцяло на възобновяема енергия

Влезлите в експлоатация "зелени" енергийни мощности в България към момента са общо 2746,91 мегавата. Това каза председателят на Асоциацията на производителите на екологична енергия Велизар Киряков в рамките на работна среща "Зелената енергия - между бизнеса и политическата зрялост по време на криза", която се провежда в столичния гранд хотел "София".
От тях 503,65 мегавата са инсталираните мощности от вятърна енергия, като се очаква до края на годината да се увеличат с още 150 мегавата. Фотоволтаичните мощности са 60,47 мегавата и се предвижда да нарастнат до края на месеца с още 100 мегавата.
Водноелектрическите централи /ВЕЦ/, които работят към момента са 2182,79 мегавата, от които микро ВЕЦ са 47,16 мегавата, малките ВЕЦ - 193,38 мегавата, а големите ВЕЦ (с мощност над 10 мегавата) - общо 1942, 23 мегавата.
От асоциацията ще поискат проверка на законността на подписаните предварителни договори за присъединяване към мрежата на "зелени" мощности. Според Киряков през следващата година ще има нова поправка на Закона за възобновяемите енергийни източници.
По време на форума бе представено изследване на д-р Франц Алт, германски експерт във възобновяемите енергийни източници, според което сграда, отворена на юг и затворена на север ще спести половината от енергийното потребление.
По думите му следващите поколения в България ще имат възможността да използват широко източници от биоенергия и геотермална енергия. Около 25 на сто от целия ток в България може да се произвежда от биомаса, смята експертът, цитиран от БТА.
Той отбеляза, че страната ни е благословена, тъй като е втора в Европа по геотермални източници.
Слънчевите часове в България са с 30 на сто повече, отколкото в Германия, каза Алт. Към момента около 1 млн. германци използват фотоволтаици, а след 2012 г. техният брой ще нарасне, защото цената на соларния ток ще стане по-ниска, отколкото на конвенционалния, прогнозира той.
Щом това е възможно в Германия, е възможно и в България, коментира специалистът.
През 2050 г. Европа може да премине изцяло на използването на възобновяеми енергийни източници, добави Алт.
По думите му Законът за възобновяемите енергийни източници в България е добър, но трябва да се спазва. Добре формулирани начини на плащане ще стимулират използването на ВЕИ, смята специалистът.
Според него не бива да се чакат големи конференции за справянето с климатичните промени, а трябва да се действа на регионално ниво, което ще доведе до по-високи резултати, тъй като добрият пример е заразителен.