Световната банка: Правителството да заеме лидерска позиция при реновирането на сградите

В България доходите са най–ниски, използването на енергия е неефективно, а отпадъците са огромно количество. Трите най-важни неща, от които трябва да се води България, за да се справи с това, са мащаб, скорост и координация. Това заяви представителят на Световната банка Маркус Репник на форума "Зелена икономика", организиран от вестник "Капитал"..
Той посъветва правителството да заеме лидерска позиция в процеса на реновирането на сградите.
Според Репник България може да промени и препрограмира средствата от европейски фондове, за да ги използва за финансиране на програми за саниране на сгради.
Подобно нещо е направила Франция, която през 2009 г. със законодателни промени е регламентирала правила, по които средства от еврофондовете да се използват за обновяването на сградите.
По тази програма страната вече е инвестирала в енергоефективни мерки в над 80 хил. жилища
Санирането на панелните блокове в страната, които са около 18 700, ще елиминира нуждата от енергийна мощност в порядъка на 1600 мегавата, приблизително колкото е проектът АЕЦ "Белене".
Енергийната ефективност е важен двигател по пътя към "зелената" икономика, каза от своя страна министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев.
Санирането на панелките ще струва около 4 милиарда евро, сочат изчисленията на МРРБ. В тях се помещават 700 000 домакинства или 2.7 милиона души в страната, каза Плевнелиев.
Около 1 милиард лева ще бъдат отделени по оперативната програма "Регионално развитие" за саниране на публични сгради и жилищни блокове, припомни министърът.
Вече са договорени и се изпълняват проекти за 244 млн. лв., а други за над 200 милиона - главно училища и детски градини, чакат одобрение.
Министърът припомни, че по програмата ще бъде публикувана през юни схема за подобряване на енергийната ефективност в многофамилни жилищни сгради на стойност 78 млн. лв.
За 2011 г. е предвидено реновиране на 600 публични сгради, посочи Плевнелиев. "Очакваме интерес от етажната собственост, ще се обърнем към търговските банки, кметовете и ютилити компаниите, те могат да вземат дейно участие в сектора", допълни той.
Плевнелиев съобщи, че по оперативната програма"Регионално развитие" има чакащи проекти за финансиране на стойност над 200 млн. лв. за подобряване на енергийната ефективност в детски градини, училища, публични сгради.