Заради многото фиктивни ВЕИ проекти може да бъдат отхвърлени реални
Възможно е да се стигне до ситуация, когато много спекулативни проекти на едно мясно могат да блокират някоя сериозва инвестиция. Това заявява в интервю за вестник "Дневник" Жаклина Методиева, началник отдел "ОВОС и екологична оценка" в МОСВ.
По думите й най-голяма вероятност има това да се случи в рисковия район на Североизточна България.
Там по ред причини се активизираха и собствениците на имоти - за съжаление може би това е било стимулирано и от хора от самата система (варненската екоинспекция – бел. авт.), да разрешават изграждане на перки поединично, отбелязва Методиева.
Действало се е по следния начин - собственикът заявява такова намерение, минава през всичките сложни и дълги процедури, включително по ЗУТ, след което продава парцела на някой сериозен инвеститор, но на много по-висока цена.
Дори вече има случаи сериозни инвеститори, които искат да правят цели паркове, да изкупуват точно такива поединично разрешени перки. В такива случаи те задават въпроса - трябва ли да правим отделна процедура.
И понякога се налага, защото това е вече различно намерение – тези перки ще бъдат оперирани като един парк и ще имат едно присъединяване, което пък може също да се наложи да се оценява – то може да е на километри разстояние от самия парк например, да минава през горски фонд и т.н., обяснява експертът.
Методиева коментира, че новите указания на министерството за подобряване на екооценките вече имат ефект, защото поредицата от срещи с директорите на екоинспекциите и басейновите дирекции помогнаха за доуеднаквяване на позицията в системата по отношение на вятърните, водните и фотоволтаичните системи.
За да се оцени комплексният ефект върху една територия, инспекциите вече изискват информация за всички ВЕИ проекти, които са планирани да се реализират на нея.
Пълното инвервю с Жаклина Методиева четете във вестник "Дневник".