Заражда се нов "балон" - в областта на ВЕИ

Българската икономика е дебалансирана заради развитието само на строителния сектор през последните години, а сега се готви нов "балон" от спекулативни инвестиции в изграждане на мощности от възобновяеми енергийни източници.
Това заяви председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев при представянето на анализ на камарата за икономика на нисковъглеродната енергетика.
В последните години се привличаха ресурси основно в областта на строителството и затова сега имаме дебалансирана иконмика, посочи Данев. Строителният отрасъл засмука кредитния и човешки ресурс и генерира съществен, но нездравословен икономически растеж, коментира той.
Заложена е бомба със закъснител във финансовата ни система, която все още не е избухнала, заложен е и двоен дифицит - по търговската сметка и по текущата бюджетна сметка, което е изключително опасно, тъй като се сринаха чуждестранните инвестиции, заяви Данев.
Сега поради погрешна икономическа политика готвим нов "балон" и това са ВЕИ, опитваме се да надуем този "балон", с което ще довършим българската икономика, категоричен е Данев.
Според анализа на БСК в областта на ВЕИ се привлича спекулативен капитал заради привилегиите, които се дават при изграждане на такива мощности.
Национална цел на България е постигане на енергия от ВЕИ от брутното потребеление на енергия в размер на 16 процента до 2020 г., припомни Данев, цитиран от БТА.
При сегашните нормативни условия и при сключените договори за производство на електрическа енергия и изкупуването й от ТЕЦ-овете в Маришкия басейн цените на енергията за индустрията ще нарастнат за периода 2010 - 2015 г. с 33%, а за периода - 2015 - 2020 г. - с 53.8%.
Цените за населението при субсидиране на цената ще се увеличат съответно с 29% и 46.7%, а без субсидиране на цената - с 85% и с 113% за двата посочени периода, показват изчисленията на енергийните експерти на БСК.
Данните са стряскащи, коментира Данев и призова към промени в Закона за ВЕИ. Според БСК трябва да бъдат заложени привилегии за частни лица и предприятия, които изграждат фотоволтаични или друг вид инсталации, използващи ВЕИ, в сградите си.
Би трябвало да се поощри и използванто на ВЕИ за топлоснабдяване и охлаждане, докато сега това не се прави, коментира инж. Михаил Делийски, председател на Асоциация за екологичен инженеринг.
Сега основно се субсидират два вида производство от ВЕИ - производстото на електроенергия от вятър и от слънце и то за големи индустриални паркове, което е предпоставка за привличане на чуждестранни инвестиции с цел бърза печалба, обясни експертът.
Според Люлин Радулов, главен експерт в Браншова камара на енергетиците, най-лесният и евтин начин за постигане на дял от 16 на сто от брутното потребление на енергия от ВЕИ е като се намали крайното енергийно потребление.