През 2014 г. пречиствателната станция на Несебър ще обслужва 250 хил. души
Вчера бе даден старт на проекта "Събиране, пречистване и отвеждане на пречистените отпадъчни води от агломерация Несебър - Слънчев бряг - Равда", финансиран по оперативна програма "Околна среда 2007 - 2013 г."
Договорът за изпълнение на проекта за реконструкция и модернизация на пречиствателната станция в Равда е на стойност 98 млн. лева, като финансирането е от оперативна програма "Околна среда".
Изпълнител е "Воден проект Несебър" ООД с лидер и главен изпълнител Строително-предприемачески холдинг.
Основна цел на мащабния екологичен проект е разширение и модернизация на ПСОВ "Равда", която да събира и пречиства отпадните води на агломерация Несебър – Слънчев бряг – Равда, включваща Несебър, Слънчев бряг, Свeти Влас, Кошарица и Равда, както и на селищата Каблешково, Ахелой и Тънково, които не са част от агломерацията, но поради технико-икономически съображения ще пречистват отпадъчните си води в ПСОВ "Равда".
По този начин ще се повиши качеството на съществуващите услуги за пречистване на отпадните води и ще се намали отрицателното въздействие на заустваните отпадъчни води чрез осигуряване на съоръжения за пречистване на отпадъчните води, които след пречистването да се заустват дълбоководно в Черно море.
Директорът на ВиК Бургас инж. Ганчо Тенев посочва, че след модернизацията пречиствателната станция ще обслужва около 250 хил. еквивалент жители, общо 9 млн. куб. метра вода ще се пречистват.
В проекта е включено и изграждане на нови довеждащи колектори, реконструкция на канално-помпени станции, както и дълбоководно заустване в Черно море на пречистените отпадъчни води.
Пречистените отпадъчни води от ПСОВ "Равда" ще бъдат заустени на разстояние над 1 морска миля далеч от бреговата линия, чрез тръба, положена по дъното.
Експертното мнение е, че с модернизацията на пречиствателната станция ще се покрият евростандартите за качество на пречистените води и екологично чиста околна среда.
Партньори по проекта са община Поморие, на чиято територия се намират пречиствателната станция и част от колекторите, и ВиК - Бургас, което ще бъде оператор на съоръжението и ще се грижи за неговата експлоатация и поддръжка.
Община Несебър е най-голямата туристическа агломерация на българското Черноморие. На нейна територия функционират хотели с повече от 250 000 легла и над 1000 заведения за обществено хранене. Това бурно разрастване през последните 10-15 години доведе до развитие на селищата Равда, Несебър, Слънчев бряг, Ахелой, Свети Влас и Елените, които са практически слети и представляват най-голямото курортно селище на страната.
Масовото разрастване обаче изправя община Несебър пред нови изпитания. Голямата хотелска база се оказва проблем за съществуващата пречиствателна станция в село Равда. Тя е с недостатъчен капацитет, за да обслужи огромната туристическа агломерация.
Именно затова един от основните приоритети пред община Несебър в последните години е екологията и опазването на околната среда.
По думите на кмета на Несебър Николай Димитров това е важен проект, по който общината работи от 2008 година, като изминатият оттогава път е дълъг и труден, но усилието си заслужава, защото до края на 2014 г. старата пречиствателна станция ще бъде реконструирана и модернизирана и пречиствателните съоръжения ще обслужват през следващите 25 години освен Несебър, Равда и Слънчев бряг, също и морските селища Свети Влас, Ахелой и част от Поморие.
Той уточнява, че заради бума на инвеститорски интерес в областта на недвижимите имоти по Черноморието община Несебър има готов идеен проект за втора пречиствателна станция, която да бъде построена в курорта Слънчев бряг, но за нея ще се чака финансиране през следващия програмен период.