Язовирите преляха към министерството на икономиката
Хаосът с контрола над язовирите и липсата на ясна отговорност за виновниците за бедствието в с. Бисер получи премиерско решение за централизация.
След среща при Бойко Борисов беше решено техническият надзор над всички 2700 водоема в страната да бъде поверен на предприятието "Язовири и каскади", т.е. на министерството на Трайчо Трайков.
Собствеността, която досега беше разделена между четири ведомства и стотици общини, ще се концентрира леко, като земеделското ведомство ще получи още обекти.
На брифинг след среща с премиера министрите на околната среда и водите Нона Караджова и на регионалното развитие Лиляна Павлова обявиха организационните промени, които натоварват с още отговорности ведомството на Трайчо Трайков, който по това време беше на посещение в Москва.
Kато министър на икономиката, енергетиката и туризма той е принципал на държавните енергийни дружества, включително и Националната електрическа компания, която притежава големите хидровъзли и водни централи в страната.
НЕК чрез своето предприятие "Язовири и каскади" ще следи за безопасността и техническата изправност на всички язовири в страната.
"Така, както Дирекцията за национален строителен контрол събаря сгради, така "Язовири и каскади" ще предприема принудителни мерки по изпускане на язовирите", описа новите функции на предприятието Лиляна Павлова.
Сегашната ситуация е повече от нелепа - има много въвлечени органи, но никой не носи отговорност, показа вчерашното бедствие с яз. "Иваново". "По никакъв начин не е уреден контролът на техническото състояние на микроязовирите", обясни Нона Караджова.
От "Напоителни системи" допълниха, че има арендатори, които си позволяват да строят в чашките на язовирите и да поставят ограждения. "Виждал съм оградени язовири, край които е поставена табела "Частна собственост. Стреля се!", разказа шефът на предприятието Георги Харизанов.
Още по темата четете в Капитал Daily.