
Евгения Караджова е пионер във внедряването на Географските информационни системи (ГИС) в България и признат авторитет в сферата на геоинформатиката. През 1995 г. тя създава "ЕСРИ България" и вече 25 години е собственик и управител на утвърдилата се като лидер в областта на Географските информационни системи компания в страната ни.
Под нейно ръководството "ЕСРИ България" реализира едни от най-успешните ГИС проекти от национален мащаб в различни сфери на икономиката в България, включително кадастър, околна среда, инженерна инфраструктура, сигурност, здравеопазване, селско стопанство, образование и др.
Тя е инициатор на тържественото отбелязване на Световния ГИС ден в страната ни, което ЕСРИ България заедно с партньори провежда вече 22 години. Създател е на ГИС общността в България – общност, обединяваща ГИС потребители от различни области, в това число представители на публичната администрация, бизнеса, неправителствените организации и академичната сфера.
Евгения Караджова е член на Управителния съвет на Асоциацията за геопространствена информация в Югоизточна Европа (AGISEE) и на Българската асоциация за геопространствени информационни системи (БАГИС). Тя е сред учредителите на АФСЕА - България, член на Управителния съвет на Българската асоциация по картография, както и член на Комисията по законодателна дейност към управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии. Магистър е по компютърни науки от Техническия университет в София с втора специалност „Компютърна графика“, получена в Норвегия.
Г-жо Караджова, с какви предизвикателства посрещате 25-годишнината на компанията през настоящата 2021 г.?
- 25-годишнината на една компания е добър повод за равносметка. И ние направихме нашата. Гордея се, че през всички тези години като екип ние от "ЕСРИ България" останахме посветени на каузата ГИС, на каузата да развиваме и утвърждаваме мястото на геопространствените технологии във всички сфери на социалния живот у нас, за да може нашата страна да се справя по-успешно с предизвикателствата на днешния и утрешния ден. Такъв продължава да бъде стремежът на компанията и сега. Успяваме да реализираме тази мисия въпреки всички трудности тук.
Днес създалата се обстановка около световната пандемия фокусира вниманието към значението и предимствата на геопространствените технологии за справяне с последствията от нея и откри нови възможности за развитие.
Но както казваме – не е само ковид. Изправени сме пред множество сериозни предизвикателства като: климатични промени и свързаните с това засушаване, наводнения и др., природни бедствия, загуба на биоразнообразие, замърсяване, епидемии, тероризъм, киберпрестъпност и много други.
Именно в борбата с тези предизвикателства ГИС ще играе ключова роля. Борбата за преодоляване на тези предизвикателства в България ще бъде и наше предизвикателство.
Иска ни се да имаме възможността да разработваме геоинформационни инфраструктури и големи мултидисциплинарни и мултиведомствени ГИС системи, такива, каквито са необходими в борбата с предизвикателствата пред обществото и планетата.
Намирам за сериозно предизвикателство у нас нивото на ГИС знанието в България. Затова през тези години ние създадохме, успяхме да съхраним и да развиваме партньорство с българските академични институции и да работим заедно по въвеждането на ГИС в образователния процес. ГИС се изучава във водещите университети в страната, а в последните години активно подпомагаме и редица училища да създават нови и динамични учебни среди, като интегрират ГИС в класната стая. Именно в тази връзка – разпространение и издигане нивото на ГИС знанието в България, ние вече 22 години провеждаме Световния ГИС ден у нас.
И миналата година, по време на ковид пандемия, отново организирахме конференция, този път онлайн, и се радваме, че тя събра повече от 1800 посещения. На практика чрез виртуалното събитие дадохме възможност на стотици хора от населените места извън София, които не могат да пътуват и физически да присъстват на конференциите в зала, сега да се включат. Това ни радва. Както се казва, превърнахме предизвикателството във възможност.