
В последните години PSS Construction все повече се утвърждава като строителна компания на пазара и само за последните две години реализира обекти за над 200 хил. кв.м РЗП, които по своите същност, визия и функционалност променят облика на столицата и са значими за развитието на икономиката. Успешно завършени са три офис сгради, които със своите архитектура, местоположение и функционалност на обитаване се радват на добра реализация на офис площите, както и няколко жилищни сгради с интересна архитектура, естествени материали, добра локация, някои от които с разрешение за ползване и други пред завършване.
Г-жо Томова, приключва една изключително динамична и предизвикателна за "Пайп Систем" и PSS година. Какви са вашите постижения и предизвикателства през 2021 г.?
- Годината беше изпълнена с доста важни за компанията събития – така е. Спечелихме един от най-важните си проекти като главен изпълнител – КОШЕР – знаков проект както за нас, така и за премиум жилищния сегмент в столицата. Благодарни сме на инвеститора "СОФБИЛД ЕНД КО" ЕООД, че ни се довери за изпълнението. Успешно приключихме друг емблематичен проект в бизнес сегмента – "Болкън бизнес център", който ще се бори и за "Сграда на годината". Много се гордеем с този реализиран проект – това беше един от първите ангажименти, които поехме като главен изпълнител, с много предизвикателства. Но проектът вече е завършен и приема своите наематели, които обитават тази красива, функционална и интересна сграда. През 2021 г. насочихме погледа си основно към жилищното строителство – не е тайна, че в момента има повишена активност и реализация на такъв тип проекти, което е пряка последица от пандемията от коронавирус, но също така и от желанието на българите да живеят по-удобно, по-приятно в съвременен дом, който отговаря на нуждите им. Като цяло годината беше изпълнена с много работа и ние считаме това за чудесно, защото вече виждаме резултатите от нашите усилия за превръщането ни в утвърден строител на българския пазар.
Как оценявате развитието на иновациите, технологиите и системните решения при строителството на по-стойностни и устойчиви сгради?
- Българинът като цяло е малко консервативен по природа и подхожда с недоверие към новото, но пандемията, промяната в определени сегменти на типа клиент, активното пътуване на много хора и възможността да направят сравнение между сградите в чужбина и у нас подтикна строителния сектор в нова посока на развитие, като последната година и половина скоростта на промяната е в пъти по-бърза и радикална. Ако преди се „бягаше от селото“, сега тенденцията е обратна например. Самият пазар под влиянието на желанията на клиентите също започна своето преориентиране, като е нужно малко време това да стане масово, но вече виждаме как определени тенденции започват да стават все повече норма, отколкото изключение. Използването на естествени материали например в момента е изключително актуално и търсено – камък, дърво, метални акценти и др.
Високите технологии също вече доста по-видимо се търсят, особено в бизнес сгради, които искат да отговорят на новите предизвикателства за опазване здравето на хората и качествена и безопасна среда на работа на ползвателите на сградите. При жилищните проекти също са популярни най-разнообразни „джаджи“ за улесняване на живота – умни устройства, управляващи потреблението на ток, газ, вода, възможност самият хабитат да се персонализира с желанията на клиента или да се променя с промяната на неговите нужди. В тази връзка климатизацията и електроинсталациите бележат сериозен напредък като иновативност и предлагане на интелигентни решения. Някои от тях не са нови в глобален мащаб, но за българския клиент доскоро са били непознати или най-малкото не се прилагаха масово поради ресурсни ограничения. Навлизането на достатъчно компании, които могат да предложат този тип услуги, устройства, инженеринг, гъвкави решения и сервизна поддръжка, даде смелост на повече инвеститори да гледат към такива възможности. Кризата с коронавируса действително се оказа възможност.
Смятате ли, че в България вече се строят сгради от ново поколение?
- Категорично да! От построените последните две години сгради има немалко, които отговарят на това описание – от нашите мога да отлича "Болкън бизнес ценър" в бизнес сегмента, хотел Juno, КОШЕР, който сега е още на етап груб строеж, но също е такъв тип проект, има и още – колегите работят и си личи, че новите нагласи на клиентите вече бързо се претворяват от архитекти и инженери в реалност. И този процес няма да спре дотук, надявам се това да донесе още положителни промени за целия пазар веднъж след като е стартирана трансформацията.
- Постпандемичната ситуация на възстановяване на световните пазари поставя нови предизвикателства пред строителите от веригата на доставки до ценообразуване и планиране на строителния процес, който продължава няколко години. Как смятате, че това ще се отрази на вашата работа?
- Не е тайна, че основният проблем в момента е свързан със строителните материали и техните галопиращи цени. Лошата комбинация от прекъснати или нарушени вериги на доставки, намалената работна ръка или производствен капацитет, недостигът на суровини и проблемите с цените на енергоносителите водят до сериозно оскъпяване на всички строителни материали със скорост и нива, които объркват всяко планиране или бюджетиране. Най-голямото предизвикателство тази година беше и остава този проблем. Към момента е трудно да се прогнозира какви ще са ценовите нива на основните материали, които се влагат в строителството, и това прави и инвеститори, и строители доста предпазливи в планирането и бюджетирането на новите проекти, а при текущите се налагат предоговаряния и оптимизации, за да може да се влезе в някакви разумни граници на разходите. Процесът е труден и мога да го сравня със стъпването по острието на тънък бръснач.
За много кратко време вие постигнахте мащабите на водеща строителна компания. Какви са бъдещите ви планове за развитие?
- Нашето развитие наистина беше бурно до момента, което има своите добри, но и лоши страни. Опитваме се на този етап да стабилизираме постигнатото и да сведем растежа до разумни мащаби, като наблегнем повече на оптимизацията на работните процеси и на повишаване на ефективността ни на работа, работните процеси и взаимодействие с всички участници в строителния процес. Работим като брой по-малко проекти, но с повече внимание към детайлите и възможностите за подобряване на резултата. Иначе чисто организационно в момента отделяме дейността си в две компании – "Пи Ес Ес строителство" е дружеството, което се занимава изцяло с цялостното изграждане на сгради, а "Пайп Систем" съдържа специализираното ни звено за изпълнение на ВиК инсталации и инсталации за пожарогосене (спринклер). Това ще ни даде възможност да управляваме по-ефективно различните процеси и да предложим още по-качествен продукт и услуга на нашите клиенти.