Реконструкцията на всяко градско пространство е сложна задача, чийто краен резултат зависи от много фактори. Първият е състоянието и развитието на самото пространство – от нейното създаване със или без хармонична обвързаност с прилежащата среда до днешния отпечатък, оставен от различни функции - устойчиво присъстващи през цялото време, интегрирани нови, отпаднали стари.
Вторият фактор е зрелост на всички участници в процеса на обновяване. Първият участник е инвеститорът и, разглеждайки централни градски части, това са представителите на съответната община, областна управа, кмет, главен архитект и т.н. От голямо значение е именно този обобщен образ на инвеститора да е осъзнал необходимостта от реконструкция на лицето на града, който управлява. От още по-голямо значение е наличието на оперативен екип с необходимите компетенции в областта на градоустройството, архитектурата и градския дизайн, който да дефинират коректно конкурсно задание, да предоставят необходимите изходни данни, да създадат конкурентна среда и да участват адекватно (затова са важни компетенциите) в избор на идеен проект и във всички следващи стъпки до окончателната реализация. Зрелост се очаква от инвеститора по време на целия инвестиционен процес. Независимо от лични виждания и динамиката на процесите инвеститорът е този, който трябва да е осъзнал важността на целостта на одобрена концепция и да не допуска свои или чужди частични решения да нарушат тази цялост.
Другите участници, които ще останат в дългосрочен план коректив за успешността на всяка реконструкция на обществено място, каквото безспорно е всяка централна градска част, е самият социум - граждани и гости/посетители на съответното място. Зрелостта на този участник може да бъде описана с две важни качества – доверие и търпение. Дори и след допускане на нови идеи, различни от наличната среда, проявата на търпение до пълната реализация на проекта е сериозно предизвикателство за всеки човек, когато намесите касаят средата, която обитава.
Другите участници в процеса на една реконструкция са проектантите и изпълнителите. Тяхната зрелост е факт по презумпция, отчитайки, че са единствените участници в процеса, които не са даденост, не са преминаващи, а са спечелили да са част от него благодарение на своите идеи и възможности в конкурентна среда.
След като изяснихме двата основни фактора, от които зависи успешността на реконструкцията на ключово за всеки град пространство, а именно състоянието на самата среда и зрелостта на участниците в процеса, можем да обърнем поглед към реконструкцията на централната пешеходна зона на гр. Враца. Тъй като това е първата реализирана пешеходна зона в България (70-те години на ХХ век), очакванията, ограниченията и изискванията към нейното съвременно обновяване са по-високи от тези в който и да било друг град. Смяната на ръководството на общината, спорадичната зрелост от страна и на инвеститора, и на част от местните колеги проектанти са факт, но няма да бъдат обект на настоящия материал, защото в крайна сметка тяхното влияние не успя да наруши цялостната концепция дотолкова, че да заслужава внимание. Няма да е водеща тема и екипът проектанти и изпълнители, които стоят зад вече реализирания макар и не в целия си обхват проект (62 000 кв.м от общо 88 000 кв.м). Факт са вече появилите се положителните отзиви сред професионалните среди, медиите, гражданите и гостите на Враца. Имахме удоволствието проектът да бъде представен от един от доайените в областта на градоустройството - проф. д.а.н. Иван Никифоров, да бъдем подкрепени от автора на автентичния централен площад на Враца - доц. Марта Петрова, а днес да получим висока оценка от чл.-кор. проф. д.а.н. арх. Атанас Ковачев - изтъкнат учен, преподавател и градостроител.
Тъй като в неговия материал подробно ще бъде разгледана предисторията, самата реализация на ЦГЧ на Враца като първата българска пешеходна зона, както и оценка на настоящата реконструкция, внимание ще обърнем на важен фактор от средата - ансамбъла от сгради около градския център, или т.нар. Културен център на Враца.
Този център е комплекс от три сгради, свързани в един общ ансамбъл, който едновременно рамкира главния площад и в същото време участва в жизнеността и социализирането на неговото пространство. Комплексът се състои от зрително-театрална част (зала с 800 места, оперно-театрална зала, приемни и служебни пространства, сценични помещения), клубна част (библиотека, многофункционална и лекционни зали, ритуална зала и др.), музейно-изложбена част.