- Г-жо Иванова, каква е вашата гледна точка за перспективите за развитие на ΙΤ/BPO/knowledge-intensive индустриите в контекста на глобалната и локалната динамика?
- В основата на развитието и прогреса във всяка сфера стоят хората и техният талант и възможности. Борбата за разпределение на този талант определя до голяма степен динамиката в индустрията. На фона на световните промени в последните две години подходът на компаниите към обстоятелствата се оформя като сериозен критерий за избор на работно място. Гъвкавостта, която VMware предлага на служителите си, и правото на избор на всеки един от тях за стил и място на работа се оказват предпоставка за добро предимство в надпреварата за най-способните професионалисти в IT сферата.
- Какво се промени през последните 2 години, как индустрията отговори на тези предизвикателства и какво очаквате да определя дневния ред в средносрочен план?
- Последните две години бяха преломни, различни, едновременно динамични и някак „тихи“, пробиха път на новото „нормално“ в индустрията, но и в живота на хората като цяло. Като че ли в началото всичко беше въпрос на оцеляване. А продължават напред винаги само най-приспособимите. Затова много бързо трябваше да се премине към нов модел на работа, който да е безопасен, но атрактивен за работещите и същевременно високоефективен за бизнеса.
VMware отговори на предизвикателството с въвеждането на няколко основни ключови промени.
Първата свързваме с гъвкавия модел на работа и правото на избор на служителите откъде да работят. Това отвори много врати и даде възможност за преоткриване на таланти в цялата страна. Същевременно настоящите служители имат свободата да потърсят алтернативни дестинации, които да бъдат по-благоприятни за живеене от претоварения град и да им носи чувство на удовлетвореност.
Втората промяна е насочена към разбирането за ролята на офиса и неговата функционалност. Работното пространство беше бързо прекроено, така че да отговаря на изискванията за социална дистанция и засилена хигиенизация. Но то трябваше да бъде преосмислено и на ниво гъвкавост. Затова компанията инвестира в оформянето на концепция за "Работно място на бъдещето" (Future of Work). Идеята включва обособяването на „квартали“ в рамките на офис пространствата, където да се помещават само разпределените там екипи и които да осигуряват всички налични удобства, без да е необходимо да се излиза от тях. Създадоха се нов тип помещения, agile зони, където всеки може да седне комфортно и да поработи за кратко през деня. За тези, които предпочитат да са на бюро, може да се резервира такова през специално приложение за дните или часовете, в които всеки планува да посети офиса.
Въведохме редица нови програми - за допълнителни неработни дни, свързани с пандемията; психично здраве; подкрепа на родителите, които трябва да работят у дома и да се грижат за децата си едновременно; множество организирани онлайн събирания и събития, които да поддържат екипността и връзката между хората.
На фона на всичките тези вътрешни и външни трансформации VMware успя да запази своята култура и да повиши работоспособността и постигнатите резултати. Сега, когато рестрикциите постепенно отпадат в световен мащаб, връщането в офиса става все по-актуално за всички. Предизвикателството пред нас е да съумеем да вървим в темпото на световната динамика и дори да диктуваме трендовете в индустрията.

- Как бихте определили ролята на модерната офис инфраструктура в контекста развитието на ΙΤ/BPO/Knowledge intensive индустриите?
- Офис пространствата вече нямат същата роля, както преди пандемията. Това не означава, че тяхната значимост е по-малка. Даже точно обратното. Офисът се превръща в място за социализиране, за изграждане на екипност, за значими събития, за среща с клиенти. Модернизирането на офис концепцията и инфраструктура е ключово, защото необходимостта на хората се е променила. Съвременният офис е съобразен с нормите за безопасно общуване. Той предлага както възможност за лични бюра за тези, които предпочитат да работят там, така и hot-desk варианти за другите, които идват периодично. Той осигурява помещения за формални и неформални срещи, места за отдих и развлечение, но и за концентрация. Той е преди всичко високотехнологичен. Защото изискванията към офиса вече са много по-високи и неговите предимства трябва да са ясно отличими, за да привлича работещите към себе си и да бъде притегателен център.
Когато говорим за добавена стойност към бизнеса в България, това на първо място са отличните специалисти. Да спечелиш таланта на своя страна е това, което въвлича модерните офис сгради в разговора. VMware създаде страхотен нов офис в София, който отвори врати преди 2 години – изцяло устойчив, сертифициран по BREEAM като част от комплекса, в който се намира, със съвременен дизайн и по последни трендове в оборудването и технологичната сфера. Сделката по наемането на площта беше без прецедент по своя мащаб за момента на сключването.
Оборудваните работни места са над 2200 и покриват високите стандарти на компанията по всички правила. Така компанията успява да предостави не само избор на своите служители откъде да работят, но и всяка опция в тази насока да бъде от висок клас. В тази връзка модерната офис инфраструктура сама по себе си е изключително важна, но винаги трябва да бъде подплатена с добра концепция, управление и поддръжка, за да може да развие потенциала си.

- Каква част от екипите са в офиса към момента, какви са нагласите им и в каква посока се промениха изискванията им към работната среда? С какво офисът от 2022 е по-различен от този през 2019?
- VMware продължава да подкрепя правото на избор на своите служители къде да работят дори след утихване на COVID вълната. Все пак компанията приветства всеки от тях в офисите ни. Затова наскоро организирахме инициатива за „Добре дошли“, която да привлече хората обратно в работната среда и да им демонстрира положителните трансформации, които са се случили, докато са били у дома. Кампанията се оказа изключително успешна на локално ниво и в момента в офиса се завръщат близо 600 души. Специфичното за София е, че новите ни офис сгради бяха отворени точно при първото затваряне в страната през март 2020 година. Затова често има колеги, които или не са ги посещавали, защото са започнали работа по-късно, или са идвали рядко през изминалия период. Това ни дава възможност да изненадаме всички не само с модерното пространство и чудесния дизайн, но и с обновените корпоративни процеси, които отговарят на новата реалност.
Ако трябва да сравним офиса преди и след началото на пандемията, то той сега е много по-функционален, по-разчупен и цветен и осигуряващ повече гъвкавост чрез предоставяне право на избор посредством приложение за резервиране на работно място, оборудвано с хардуер (два монитора, универсална докинг станция, локър и ергонометрични мебели). Той е мястото както за срещи, технически дискусии, социални събития, така и за съсредоточаване в работата в така наречените фокус зони. Той насърчава колаборацията по безопасен начин. Усилията на компанията ще продължават да са насочени към постигане на една по-приятна работна среда за служителите на компанията, независимо от предизвикателствата на утрешния ден.