- Г-н Попов, може ли да представим "Делта 3 Real Estate"?
"Делта 3 Риъл Естейт" е основана в края на 2011 г. с други двама партньори. През 2013 г. рестартирахме бизнеса и основах отново компанията със сегашния ми партньор Тома Стайков, с когото сме и до днес вече 10 години. Аз лично започнах в сектора през 2010 г. в голяма агенция, оперираща основно на софийския пазар. Работейки там и впоследствие в по-малка компания, видях много проблеми в услугата "посредничество при покупко-продажба на недвижими имоти" и всъщност това ме накара да анализирам и така се появи "Делта 3". Впоследствие с течение на годините откривахме и други пропуски, които за нас винаги са били възможности. Успяхме да изградим успешни партньорства с доста инвеститори, проектанти, юристи и други участници в процесите по реализация основно на жилищни проекти - от избора на терен, през проектиране до реализация на пазара. Към днешна дата разполагаме с екип от доказани професионалисти, готови да посрещнат всички нужди на инвеститорите.
- Фондация "Делта анализи" има за цел да изследва икономическата ситуация и развитието на real estate сектора в България?
Фондацията беше едно амбициозно начинание от наша страна, като основната ни цел беше да „образоваме“ пазара, защото вярваме, че най-добрият клиент - корпоративен или частен, е информираният. Стартирахме през 2019 г., като досега се стараем да даваме гледна точка на основа на много икономически индикатори и виждания на водещи икономисти. В съчетание с нашите резултати от практиката и сделките на пазара, които отразяват всяко движение в реално време, допълва общата картина. Множеството примери от практиката са едно от добрите средства, които използваме, както и обратната връзка от читателите на сайта ни. Стараем се да представим цялата информация на максимално достъпен език, така че да успеем да достигнем до колкото се може повече участници на пазара.
Секторът категорично претърпя доста промени за последните 10 години, със сигурност в положителна посока. Клиентите станаха по-взискателни, което повиши качеството на проектите. Наложиха се стандарти, като например повече внимание към детайла на общите пространства извън сградите и вътре в общите части, фоайета, асансьори и др. Категорично смятаме, че подобни платформи, сайтове, блогове, влогове и други помагат на участниците да обменят опит - и лош, и добър, и ценна информация, свързана с всички процеси.