
В последните години твърдението, че данните са златото на XXI век, е започнало вече да се превръща в клише. Данни за навиците ни захранват бизнесите на огромните корпорации от Силициевата долина. Данни за настроенията ни решават избори и определят политически кампании. Данни за храненето ни позволяват на учените да подобряват здравето ни, а данни за пазаруването ни позволяват на магазините да преценят колко стока да поръчат занапред. Данни, разбира се, е имало винаги. Но с развитието на софтуерните системи все по-сложни модели, често с помощта на технологии от сферата на изкуствения интелект, могат да анализират тези данни и да правят прогнози на тяхна база.
По същия начин данните за града ни позволяват да планираме по-добре и да създаваме по-ефективни политики. Например знанието за това в какви часове и по какви направления се придвижват пешеходците в града би могло да ни помогне да организираме по-добре пешеходната инфраструктура, така че да е по-удобна за гражданите. Информацията за дейностите, които влияят най-много върху качеството на въздуха, ни позволява да приоритизираме политика и мерки, които се борят със съответния най-сериозен причинител. Данните за потреблението на градския транспорт помагат да оптимизираме линиите, за да харчим по-малко гориво и да повишим скоростта му.
Това именно е „умният“ град, за който говорим толкова много през последните години. Градът, който следи състоянието си в реално време, следи резултатите от политиките, които провежда, и може да прави бързи и навременни промени за по-добри резултати. Или както е записана във „Визия за София“, задачата на града е да „използва ефективно ресурсите си за постигане на стратегическите си цели“.