Устойчивите сгради и модели на строителство подобряват качеството на живот, предпазват екосистемите и естествените ресурси на Земята. Холистичният подход към устойчивостта в корпоративния свят включва разглеждане на всички елементи - от производство, логистика до обслужването на клиентите. С въвеждането на зелени и устойчиви стратегии компаниите максимализират кратко- и дългосрочните ползи за околната среда.
Днес устойчивите проекти са основата на архитектурното проектиране. Мисията е подобряване на здравето, благосъстоянието и сигурността по всеки възможен начин, а целта на проектантите е да се намерят начини за икономия на енергия и подобряване на жизнения цикъл на сградата.
Използването на устойчиви строителни материали има за цел намаляване на разходите, по-добро приложение на материалите, минимализиране на отпадъците с подобряване на качеството на живот и като краен резултат по-продуктивна работна среда. С навлизането в една от най-сериозните кризи за таланти в световната история става все по-важно да се търсят устойчиви практики като основен фактор за тяхното привличане. В търсенето на добавена стойност освен дневна светлина и "зелени" материали е необходимо също така да се намерят интензивни и важни устойчиви тенденции като част от процеса на проектиране и от цялостната култура на работа и обитаване. Ето някои от най-ефективните сгради за 2022, които жалонират новите тенденции.
MANITOBA HYDRO PLACE, Уинипег, Манитоба, Канада
Архитект: Kuwabara Payne McKenna Blumberg Architects
Офис комплексът Manitoba Hydro Place използва 70% по-малко енергия от подобна сравнима сграда с традиционни технологии. Сградата прилага активни и пасивни подходи - като ориентирани на юг зимни градини, светлинни тунели и програмируемо осветление. Тяхната работа в хармония дава най-добрата комбинация от околна среда и естествени процеси.

MUSEUM OF TOMORROW, Рио де Жанейро, Бразилия
Архитект: Santiago Calatrava
Наред с всички други "устойчивите" характеристики включват използване на вода от залива Гуанабара за регулиране на температурата в сградата и за околните водни огледала, както и за мобилни фотоволтаични соларни панели, които може да бъдат регулирани в зависимост от ъгъла на слънчевите лъчи през деня.




VERTICAL FOREST, Милано, Италия
Архитект: Boeri Studio
Жилищната сграда се състои от озеленена фасада, която за разлика от подобните от стомана или стъкло не отразява слънчевите лъчи, а ги филтрира, като създава благоприятен климат с регулирана влажност, без вредни въздействия върху околната среда.




SANKO HEADQUARTERS, Истанбул, Турция
Архитект: RMJM Milano
В сградата ще бъдат разположени офиси, конферентни зали, ресторант и аудиториум. Особеностите ѝ включват външно озеленяване, което омекотява слънчевото греене, помага за охлаждане на вътрешността на сградата и намалява нуждата от климатизация. Големият атриум дава възможност естествената светлина да достига до интериора и намалява потребността от електричество - по-голямата част от което от възобновяеми източници.

ONE ANGEL SQUARE, Манчестър, Великобритания
Архитект: 3DReid
Двойната фасада и отвореният атриум дават възможност за минимализация на работата на ОВК системите и улесняват естествените процеси на отопление, охлаждане и осветление. Когенерационна мощност, която потребява масло от собствена отгледана рапица, задоволява собствените нужди от електричество и отопление и намалява разходите със 75%.