COP27 Sharm-el-Sheikh
Срещата на върха за климата COP27 в Шарм ел Шейх, Египет, разочарова много заинтересовани страни, тъй като не се предприеха значителни нови стъпки за ограничаване на емисиите, критични за ограничаване на повишаването на температурата до 1.5 градуса C. Не се отбеляза и особен напредък в адаптацията към климатичните промени.
Вместо обединение около темата за източници на енергия тази година имаше голямо геополитическо разделение. Миналата година COP26 завърши с дебат относно езика, с който да се оформи постепенното премахване на въглища от енергийните източници, като в крайна сметка се стигна до компромис, призоваващ за „постепенно намаляване“, а не на „постепенно премахване“.
Тази година, както направи през 2021 г., Индия предложи разширяване на постепенното намаляване на всички изкопаеми горива, предложение, което получи подкрепа в Шарм ел Шейх от 80 страни, включително тези от ЕС. Всъщност няма нищо изненадващо в тези резултати, особено с продължението на войната в Украйна.
От СОР27 имаше и други резултати обаче - постигна се исторически пробив за подпомагане на уязвимите страни да се справят със загубите и щетите от въздействието на изменението на климата. В продължение на почти три десетилетия уязвимите страни призовават за финансова подкрепа, за да им помогнат да се справят с най-сериозните въздействия на изменението на климата, само за да бъдат препятствани от богатите нации отново и отново. Създаването на поток от финансиране за справяне със „загуби и щети“ се превърна в изпитателен тест за успех на COP27.
След две седмици упорити преговори, които бяха на ръба на провал, страните най-накрая постигнаха консенсус за установяване на споразумения за финансиране, включително специален фонд за загуби и щети. Това е огромен пробив по тема, отдавна пренебрегвана от разговорите на ООН за климата. Какво означава това в глобален план? Означава, че ще се харчат пари за негативните ефекти от изменението на климата за тези, които се нуждаят, от тези, които допринасят за това изменение, но при които ефектите не се усещат толкова силно. Променя се потокът на световни финанси, което неизбежно ще притисне плащащите по-силно към действие.
Отделно от Фонда за загуби и щети финансирането на климата зае централно място в преговорите тази година. Решението на COP27 отразява сериозната загриженост на развиващите се страни, че ангажиментът на развитите страни да предоставят 100 милиарда долара годишно все още не е изпълнен, въпреки че нуждата от финансиране става все по-очевидна. Много развиващи се страни също изразиха недоволство от начина, по който се предоставя финансиране, включително големия процент, идващ под формата на заеми, увеличаването на дълговата тежест в страните, които вече са обременени с дългове, и липсата на отчетност и прозрачност.
Необходимостта от реформиране на по-широката публична финансова система, включително многостранните банки за развитие, получи повишено внимание. Това служи като признание за необходимостта от повече финансиране за климата и за справяне с начина, по който дългът може да възпрепятства действията на развиващите се страни в тази област. През 2023 г. ще видим дали развитите страни най-накрая ще изпълнят ангажимента си да предоставят 100 милиарда долара годишно и дали показват признаци на ускоряване на обещанията, за да компенсират недостига през предходните години. Отново ще се харчат пари на тема климат.
Друга важна тема бяха пазарите за въглеродните емисии. Повечето правила за въглеродните пазари бяха финализирани на COP26, а COP27 имаше за цел да изглади оперативните подробности. За съжаление страните се бориха с големия обем и силно техническия характер на предложените текстове. Не бяха взети решения за справяне с двойното отчитане на намаленията на емисиите между държави (като част от техните НДК) и недържавни участници като компании — или за изясняване в кои случаи това може да подкопае целостта на въглеродните пазари и да създаде впечатлението, че емисиите са намаляват повече, отколкото са в действителност.
На COP27 базираните на природата решения (биомимика) бяха включени за първи път в основното решение на ООН за преговори за климата. Текстът насърчава страните да обмислят базирани на природата решения или основани на екосистеми подходи, като същевременно гарантират съответните социални и екологични предпазни мерки. Текстът на решението беше допълнен със знаци за повишена политическа воля и нови финансови ангажименти.
Толкова за политиките – много приказки, много цифри, много намерения. Независимо колко бързо и ефективно ще се състои "зелената трансформация", от практическа гледна точка строителният сектор продължава да има значителна роля и влияние. Това е очевидно по тенденциите, които забелязваме – все по-зелени сгради, все повече и не само офиси.