Арх. Весела Вълчева-Макгий, директор пазарно развитие – Европа, GBCI Europe, LEED Fellow, LEED BD+C, BREEAM Int’l Assessor, DGNB Auditor, EDGE Auditor, vvaltcheva@gbci.org
Green Business Certification Inc. (GBCI) е дъщерно дружество на Американския съвет за устойчиво развитие (USGBC) и предоставя услуги за проверка на трети страни за LEED сертифициране и удостоверяване по целия свят, като същевременно фасилитира възприемането на зелени бизнес практики, насърчавайки глобалната конкурентоспособност и повишавайки ползите за околната среда и човешкото здраве. GBCI Europe е създадена в Мюнхен през 2017 г., за да обслужва екипи, ангажирани с LEED сертифициране в Европа чрез образование, техническа поддръжка, събития и популяризиране на системата. (На водещата снимка: Mercedes Benz Stadium, Атланта, Джорджия, САЩ - TRUE Platinum Certification for Zero Waste)
Имам голямата чест и удоволствие да продължа да пиша рубриката Green Pages в списание ГРАДЪТ трета година подред. Получих тази задача от "Градът Медиа Груп" като водещ експерт по темата устойчиво строителство, устойчиви политики и зелени сгради, като управител на утвърдената организация за сертифициране на зелени сгради "Трипъл Грийн Билдинг Груп – България", и като съосновател и бивш председател на неправителствената организация "Български съвет за устойчиво развитие".
Днес в началото на 2024 г. се радвам да споделя, че вече съм и в ролята си на представител на най-голямата световна организация за устойчиво строителство и директор за развитие на европейския пазар към Green Business Certification Inc. (GBCI) - дъщерно дружество на Американския съвет за устойчиво развитие (USGBC). Това е съвсем ново не само за мен, а и на глобално ниво, тъй като от тази година организацията си поставя нова стратегическа цел за бързо декарбонизиране на глобалната застроена среда в съответствие с международните цели и разширяване на глобалната общност от практики за зелено строителство и неговото влияние.
Това развитие не е случайно при динамичното темпо на регулаторни промени, политики и стратегическо развитие на бизнеса в посока устойчиви практики, нисковъглеродна и кръгова икономика. Като водещи в определението и критериите за зелени сгради всички оператори на сертификационни инструменти се ориентират към по-мащабен подход и непрестанно калибрират инструментите за по-ясна и задълбочена изчислителна методология на различните устойчиви характеристики. Системите за сертифициране готвят своите нови версии, които продължават да отдават голяма тежест на енергийната ефективност, но все повече и на въплътения въглерод и въглеродните емисии на строителните материали, както и на благополучието на хората.