Сгради

GREEN PAGES: GBCI Europe - нови инструменти за енергийна ефективност, устойчивост, декарбонизация и ESG

Арх. Весела Вълчева-Макгий, директор пазарно развитие – Европа, GBCI Europe, LEED Fellow, LEED BD+C, BREEAM Int’l Assessor, DGNB Auditor, EDGE Auditor, vvaltcheva@gbci.org

Вижте статията в брой 6/2024 на списание ГРАДЪТ

Докато пиша тези зелени страници за последния брой на "Градът" за 2024 г., се готвя за предстоящото си пътуване към Баку, където се провежда COP29, или годишната Конференцията на партиите, членки на ООН, където един от основните акценти ще бъде поставянето на нова цел за глобалното финансиране на климата и изготвянето на план за нейното постигане. Невероятно е колко пари са насочени да се разрешат проблеми, които са създадени до голяма степен от глобалния стремеж да се генерират средства. Питам се откъде ще се вземат тези пари и се замислям.

Живеем в парадоксален свят – докато се борим за либерални и демократични ценности, Доналд Тръмп печели втори мандат с безспорно мнозинство, докато живеем в едно развито и модерно общество сред мир и просперитет, отляво и отдясно се вихрят войни брутално и безцеремонно,  искаме да сме зелени, a 2024 се очертава рекордно най-горещата отчетена година.

Как се съществува в парадоксален свят, в който се стремим към едно, а се случва друго? Трябва ли да генерираме повече и да правим повече, за да спасим планетата? Или е необходимо по-малко, но тогава по-малко от кое?

Нямам отговор на тези сложни въпроси. Съучастник съм в парадокса, като утре ще се кача на самолет, за да участвам в разговори за борба с климатичните промени. След това с удоволствие ще се настаня в луксозен хотел на Босфора в Истанбул и ще обиколя хубави ресторанти, където най-вероятно ще хапна и месо, докато си говорим за зелени градове с големи турски предприемачи. Това е. Да правим каквото можем, където е необходимо повече, къде по-малко, и да посрещнем новата година с оптимизъм и вяра в чудеса.

Като финал на годината нека разгледаме положението в света на недвижимите имоти. Какво отминава и какво е тук без намерение да отшумява. Лидерите в сферата на недвижимите имоти в Европа като че ли бавно се примиряват с един пазар, обременен от натиск от инфлация и увеличаване на лихвени проценти, както и непрекъснато нарастващите ангажименти към околната среда, социалните и управленските въпроси (ESG).

Ще оставя коментари за лихвения процент на централната банка, оценка на промените в цената на дълга, строителни разходи и риска от бедствие при инвеститорите, на колегите от Colliers, CBRE и Forton. Tова, което мога да кажа, е, че индустрията продължава да следи внимателно икономическите прогнози, които предполагат бавен растеж за Европа, с притеснение за големите икономики като Германия и Обединеното кралство. Нещата допълнително се замъгляват от геополитическия фон за бизнеса и инвестиции, не на последно място кризата в Израел и Газа, както и войната в Украйна, която поредна година не приключва.

Никое от тези неща обаче не може да стресне сериозно пазара на недвижими имоти. Той не се спира – просто се променя. И ето че си идваме на думата – ESG.

 

Офис сграда OXIA - сертификация по LEED 

ESG — „license to play“

Въпреки преобладаващата икономическа несигурност проблемите около устойчивост и съответствието с ESG преобладават във всеки аспект на недвижимите имоти в кратък и дългосрочен план. Взаимосвързаните предизвикателства на устойчивост, регулации и остаряване на активите се очаква да се увеличават през следващите пет години. Според доклад за състоянието на сектора недвижими имоти на PwC проблемите с ESG ще имат най-голямо въздействие върху недвижимите имоти до 2050 г. Тазгодишното изследване показва засилване на колективния натиск от институционалните инвеститори, кредитори и обитатели да ускорят прилагането на E в ESG. За глобалните фирми това означава да се борят с регионални различия, както и предпочитания от страна на наемателите.

С всяка изминала година значението на околната среда, социалните и управленските въпроси (ESG) нарастват в цялата индустрия за недвижими имоти. Това се отнася за добри, както и за лоши времена, тъй като от законодателна гледна точка темата не бледнее в периоди на рецесия или политически и социални предизвикателства.

Свързаните с ESG крайни срокове 2025, 2030, 2040 и 2050 г. — обхващащи цели с различни нива на трудност, наложени от държави или корпорации – продължават да се налагат въпреки COVID-19, война и макроикономически препятствия. Проучването установява, че ESG е двигател номер едно зад инвестиционните решения, следвано от изискванията на клиентите. „Личното мнение на предприемачите вече е без значение, ако инвеститори, регулатори, банки и всички останали смятат, че съответствието с ESG е важно."

За съжаление темата ESG все още е по-малко за "озеленяване" на портфолиото и повече за изпълнението на всички отчети и изисквания, което отнема много енергия и време. Социалните каузи и екологичните цели понякога се оказват в противоречие, което представлява предизвикателство за добрата ESG стратегия. „S изисква промяна на парадигмата. Докато Е често предполага подход към активите като изолирани обекти, S е за създаване на общност и среда“, твърди международен инвеститор.

И въпреки това в индустрията повече се говори за стойността, която ESG инвестицията добавя, отколкото за разходите. „Премии се плащат за активи, съвместими с ESG, тъй като търсенето е високо, а предлагането изостава“, споделя международен мениджър на пенсионни фондове. Можем да очакваме, че тази тема съвсем не отшумява, а напротив. Нормално е пазарът да откликне с практически решения и услуги, които да облекчат количеството документация за отчитане. Да следим какво ще предложат консултантите, както и иновативните архитектурни и проектантски бюра през следващата година – например решения, с които да получавате ESG критерии, вградени още при проектирането, и въглеродни отпечатъци, прецизно изчислени при изготвяне на техническия проект.

"Експо 2000", сгради 1 и 2 - сертификация по LEED + АRC

Декарбонизацията и биоразнообразието – две наболели теми

Изградената градска среда съвсем не е напът да намали наполовина емисиите до 2030 г. и да достигне нетна нула до 2050 г. (GlobalABC, 2024 г.) За жалост все още сме много далеч от тази цел. Сградите формират близо 40% от глобалните енергийни емисии и ползват половината от всички добивани материали, но все още нямаме достатъчно политическа амбиция, за да се справим с неотложността на изменението на климата. Въпреки това нашият сектор притежава огромен потенциал за значими действия в областта на климата, като множество от решенията вече са налични.

Защитата, управлението и възстановяването на горите например предлагат приблизително две трети от общия потенциал за смекчаване на всички решения, базирани на природата. Торфищата – влажни зони като блата и мочурища – покриват само 3 процента от земната повърхност на земята, но съхраняват два пъти повече въглерод от всички гори. Океанските местообитания като морски треви и мангрови гори също могат да поглъщат въглероден диоксид от атмосферата със скорост до четири пъти по-висока, отколкото сухоземните гори. Това са решения, базирани на примери от природата. Около една трета от намаленията на емисиите на парникови газове, необходими през следващото десетилетие, могат да бъдат постигнати чрез подобряване на способността на природата да абсорбира емисии.

Огромно постижение е фактът, че тази година за пръв път се заявява официално, че природата е решаващ съюзник в справянето с изменението на климата и загубата на биологично разнообразие. И двата проблема вече не могат да се третират като независими един от друг.

Декарбонизацията и биоразнообразието, или решения, базирани на природата, са централни теми на COP29 в Баку, където организации и представители на бизнеса ще призовават страните да се ангажират с действия, които да стимулират и по-ефективно да спомогнат за декарбонизация и запазване на биоразнообразието.

За COP29

Със срещата COP29, проведена през ноември в Баку, Азербайджан отбелязва средата на тройката от председателства, обявена на COP28 в Обединените арабски емирства. Лидерите на COP29 и COP30 – Азербайджан и Бразилия – трябва да движат амбициозно колективни действия за изпълнение на Пътната карта до 1,5°C. "Тройката" получи мандат в Консенсуса на ОАЕ да стимулира амбицията в следващия кръг от Национално определени приноси (Nationally determined contributions – NDCs) с оглед засилване на действията в едно критично десетилетие и поддържане на промените на температури в обсега на 1,5°C.

Климатичните промени представляват гиганта, който прави всички цели в трите конвенции по-трудни за поразяване. Конференцията за климата в Азербайджа е наречена „финансов COP“, като има мисията да отключи критично финансиране. Амбициозните политически действия са от съществено значение за ограничаване на глобалното затопляне от достигане на критичната му точка и съответно за запазване на биоразнообразието и позволяване на природата да се възстанови. Максимата на всички конвенции важи и тук: опазването, управлението и възстановяването на естествените екосистеми са ключови.

Баку бележи първия път, когато страните се срещат след приключването на първия глобален преглед, който включва позоваване на Глобалната рамка за биоразнообразието и призива за спиране и обръщане на тренда за обезлесяване до 2030 г. Само няколко месеца делят срещите в Баку от крайните срокове за правителствата да представят по-амбициозни национално определени приноси (NDC) през февруари 2025 г., като се подчертава необходимостта от ясно финансиране и от цели за изпълнение, синергични между трите конвенции.

GBCI Europe - гаранция за качество и устойчиво строителство 

GREEN BUSINESS CERTIFICATION INC. (GBCI) е дъщерно дружество на Американския съвет за устойчиво развитие (USGBC) и предоставя услуги за проверка на трети страни за LEED
сертифициране и удостоверяване по целия свят, като същевременно фасилитира възприемането на зелени бизнес практики, насърчавайки глобалната конкурентоспособност и повишавайки ползите за околната среда и човешкото здраве. GBCI Europe е създадена в Мюнхен през 2017 г., за да обслужва екипи, ангажирани с LEED сертифициране в Европа чрез образование, техническа поддръжка, събития и популяризиране на системата.

Както бе споменато, нашият сектор притежава огромен потенциал за значими действия в областта на климата и нужните инструменти. Green Building Certification Inc. (GBCI) независимо проверява ефективността на устойчивостта спрямо световно признати стандарти, гарантирайки качеството на резултатите и укрепвайки доверието на пазара в инвестициите и иновациите в устойчиво строителство и развитие. GBCI разширява достъпа, осведомеността и прилагането на сертификати и удостоверения, които увеличават възприемането на устойчиви строителни и бизнес практики.

В сътрудничество с други водещи организации GBCI създава нови пазари, изгражда капацитет, достига до нови аудитории и създава трайна стойност чрез стратегически инвестиции, партньорства и дигитална трансформация, за да постигне споделената цел за пазарна трансформация в мащаб. Днес GBCI е единственият орган за сертифициране и удостоверяване в рамките на екологичния бизнес и сектора устойчивост, който ексклузивно администрира сертификати за проекти и професионални удостоверения за системите LEED, EDGE, WELL, SITES, Sustainability Excellence, TRUE и PERFORM в САЩ, Европа и по света.

От новата година GBCI Europe ще предлага нови и оптимизирани инструменти, с които всеки може да постигне своите цели за енергийна ефективност, устойчивост, декарбонизация, предпазване на биоразнообразието и ESG.

LEED v5

LEED v5 е следващата версия на световно признатата цялостна рамка за практики за зелено строителство Leadership in Energy and Environmental Desing (LEED). Възприемайки изискванията на пазара за по-голяма отчетност, v5 ще защитава решения за привеждане в съответствие на изградената среда с критични императиви, включително декарбонизация, опазване и възстановяване на екосистемите, социална справедливост, човешко здраве и устойчивост.

LEED v5 отразява променящия се пейзаж на лидерството в зеленото строителство и еволюцията на зеленото строителство и производство на материали, както и търсенето на крайните потребители и новите корпоративни политики.

Системата е създадена около три области на въздействие, като всички кредити и предпоставки в LEED водят до подобрение в декарбонизация, качество на живот и/или опазване и възстановяване на околната среда.

Декарбонизация

LEED v5 движи индустрията към декарбонизирана застроена среда във всички значими източници на емисии: експлоатационни, въплътени и транспортни. Започва се с разширяване на въглеродната грамотност, последвано от предоставяне на цялостен набор от ефективни стратегии за постигане на намаления.

LEED v5 помага на екипите да свържат точките между сградите и съществуващите инвеститорски и регулаторни рамки, за да помогнат на проектите да изпълнят ангажиментите към заинтересованите страни и да създадат дългосрочна стойност.

Качество на живот

LEED v5 използва ориентирани към човека стратегии за подобряване на здравето и благосъстоянието, устойчивостта, справедливостта и приобщаването, за да подобри качеството на живот както за обитателите на сградата, така и за техните общности.

Всички екипи на проект, следващ v5, ще оценят устойчивостта на климата, социално въздействие и нуждите на обитателите, като предоставя и предава ключова информация, за да позволи по-добра интеграция и по-въздействащи подходи. Здравето е приоритетно с ключови предпоставки и кредити, отразяващи еволюирали най-добри практики, като например за вентилация и за избор на строителни материали, както и възможности за насърчаване на благосъстоянието на обитателите и общността.

Екологична консервация

LEED v5 предоставя на екипите инструменти за използване на техните проекти за подобряване на биоразнообразието и защита и възстановяване на екосистемите. Цялостната рамка на LEED разглежда взаимосвързаността на екологичните системи и средите, изградени от човека, с цел минимализиране на екологичните щети, като същевременно насърчава възстановяването и опазването на биоразнообразието.

"Бизнес Парк София" - сертификация по LEED + ESG съответствие

PERFORM

PERFORM е продукт от най-ново поколение, проектиран да проследява и подобрява ефективността на устойчивостта в различни портфолиа от сгради, позволявайки на организациите да разгледат своето въздействие в мащаб и да трансформират своето портфолио от недвижими имоти. Той предоставя насоки, инструменти и проверка от трета страна от GBCI, като помага на организациите да постигнат целите за устойчивост и изискванията за отчитане и същевременно подобрява ефективността на цялото портфолио.

PERFORM се основава на десетилетия експертен опит на USGBC като ускорител на пазара, като си партнира със и подкрепя организации по целия свят. Програмата PERFORM е различна от LEED и позволява постепенни подобрения във всички притежавани, заети или управлявани активи.

Чрез PERFORM организациите определят свои собствени цели, изпълняват планове и стратегии, измерват подобренията и съобщават подобренията на заинтересованите страни. Той включва набор от допълнителни инструменти, включително:

- Показатели за ефективност за цялото портфолио, приведени в съответствие с индустриалните стандарти, включително LEED, и са структурирани така, че да отразяват най-добрите практики в устойчивостта на недвижимите имоти. Тези показатели служат като рамка за насоки за организации, които се стремят да подобрят производителността си.

- Техническа поддръжка за съществуващи портфейли от сгради на различни нива на изпълнение, съобразени с техните уникални организационни цели, стратегии и обстоятелства.

PERFORM дава възможност на организациите да преодолеят пропастта между своите цели за устойчивост и приложими, измерими резултати, особено в глобален контекст, където много компании търсят осезаеми начини да демонстрират реален напредък към своите цели за намаляване на емисиите и устойчивост.

PERFORM допълва световно признатата система за зелено строителство LEED на USGBC, която сертифицира сгради и проекти по дефиниран, базиран на консенсус лидерски стандарт. PERFORM работи с цели портфолиа от недвижими имоти, за да помогне за определяне на персонализирани цели, изпълнение на планове, измерване на подобренията във времето и проверка на постиженията.

Повече за PERFORM научете тук: https://www.usgbc.org/perform

ARC с нова платформа

GBCI стартира нов интерфейс за потребителите на Arc. Изцяло новият Arc е дигитална платформа, която позволява на потребителите да събират, управляват и анализират данни за различни цели, включително сравнителен анализ, докладване и търсене на LEED сертификат.

Arc е цифрова платформа, която обединява всички продукти на USGBC и GBCI в едно безпроблемно, лесно за използване и интуитивно потребителско изживяване и отразява нашия ангажимент за непрекъснато подобрение и иновации.

Новата платформа Arc ще включва PERFORM, продукт за управление на ефективността на сградата и портфолиото във времето и осигуряване на проверка на целите за устойчивост. През 2025 г. Arc ще се разшири, за да включи LEED v5, превръщайки се в централна платформа за управление на LEED сертифициране и други USGBC и GBCI решения.

Още за ARC: https://arc.gbci.org/

TRUE

Total Resource Use Efficiency (TRUE) е нова програма за zero waste сертифициране на отпадъци, посветена на измерването, подобряването и оценяването на практики с цел нулеви отпадъци. Сертифицираните по TRUE пространства са отговорни към околната среда, по-ефективни по отношение на ресурсите и помагат за превръщането на отпадъците в спестявания и допълнителни потоци от приходи. Като затварят цикъла, те намаляват парниковите газове, управляват риска, намаляват отпадъците и замърсяването, реинвестират ресурси на местно ниво, създават работни места и добавят повече стойност за своята компания и общност.

TRUE е цялостен системен подход, насочен към промяна на начина, по който материалите преминават през обществото, което води до липса на отпадъци. TRUE насърчава приемането на устойчиво управление на ресурсите и практики за намаляване на отпадъците, които допринасят за положителни екологични, здравни и икономически резултати. TRUE поддържа редизайна на жизнените цикли на ресурсите, така че всички продукти да се използват повторно. TRUE насърчава процеси, които вземат предвид целия жизнен цикъл на продуктите, използвани в съоръжението, и по този начин отговарят на изискванията на кръговата икономика.

https://true.gbci.org/

The Ellinikon Experience Park Greece - сертификация по SITES

SITES

Програмата Sustainable SITES Initiative предлага всеобхватна система за оценяване, предназначена да отличава устойчивите ландшафти, да измерва техните параметри и да повишава стойността им. SITES се използва от ландшафтни архитекти, дизайнери, инженери, урбанисти, еколози, архитекти, строителни предприемачи и политици за привеждане в съответствие на развитието и управлението на земята с иновативния устойчив дизайн.

Сертифицирането по SITES е за инвестиционни проекти със или без сгради, вариращи от национални паркове, корпоративни кампуси, градско благоустройство до домове и други. Чрез SITES сертифицираните проекти помагат за намаляване на питейна вода за поливане; опазване и възстановяване на природните ресурси; повишаване на устойчивостта при екстремни метеорологични условия; създаване на условия за местообитания на дивата природа и увеличаване на биоразнообразието; намаление на консумацията на енергия; насърчаване на човешкото здраве и благополучие.

https://www.sustainablesites.org/

Има и още, но нека спрем дотук. Решенията за всеки тип обект и зелен казус са налични и ще се радвам да разкажа повече за продуктите, предлагани от GBCI и GBCI Europe.

Вижте статията в брой 6/2024 на списание ГРАДЪТ

Обратно нагоре ↑