Арх. Весела Вълчева-Макгий, директор пазарно развитие – Европа, GBCI Europe, LEED Fellow, LEED BD+C, BREEAM Int’l Assessor, DGNB Auditor, EDGE Auditor, vvaltcheva@gbci.org
Вижте статията в брой 6/2024 на списание ГРАДЪТ
Докато пиша тези зелени страници за последния брой на "Градът" за 2024 г., се готвя за предстоящото си пътуване към Баку, където се провежда COP29, или годишната Конференцията на партиите, членки на ООН, където един от основните акценти ще бъде поставянето на нова цел за глобалното финансиране на климата и изготвянето на план за нейното постигане. Невероятно е колко пари са насочени да се разрешат проблеми, които са създадени до голяма степен от глобалния стремеж да се генерират средства. Питам се откъде ще се вземат тези пари и се замислям.
Живеем в парадоксален свят – докато се борим за либерални и демократични ценности, Доналд Тръмп печели втори мандат с безспорно мнозинство, докато живеем в едно развито и модерно общество сред мир и просперитет, отляво и отдясно се вихрят войни брутално и безцеремонно, искаме да сме зелени, a 2024 се очертава рекордно най-горещата отчетена година.
Как се съществува в парадоксален свят, в който се стремим към едно, а се случва друго? Трябва ли да генерираме повече и да правим повече, за да спасим планетата? Или е необходимо по-малко, но тогава по-малко от кое?
Нямам отговор на тези сложни въпроси. Съучастник съм в парадокса, като утре ще се кача на самолет, за да участвам в разговори за борба с климатичните промени. След това с удоволствие ще се настаня в луксозен хотел на Босфора в Истанбул и ще обиколя хубави ресторанти, където най-вероятно ще хапна и месо, докато си говорим за зелени градове с големи турски предприемачи. Това е. Да правим каквото можем, където е необходимо повече, къде по-малко, и да посрещнем новата година с оптимизъм и вяра в чудеса.
Като финал на годината нека разгледаме положението в света на недвижимите имоти. Какво отминава и какво е тук без намерение да отшумява. Лидерите в сферата на недвижимите имоти в Европа като че ли бавно се примиряват с един пазар, обременен от натиск от инфлация и увеличаване на лихвени проценти, както и непрекъснато нарастващите ангажименти към околната среда, социалните и управленските въпроси (ESG).
Ще оставя коментари за лихвения процент на централната банка, оценка на промените в цената на дълга, строителни разходи и риска от бедствие при инвеститорите, на колегите от Colliers, CBRE и Forton. Tова, което мога да кажа, е, че индустрията продължава да следи внимателно икономическите прогнози, които предполагат бавен растеж за Европа, с притеснение за големите икономики като Германия и Обединеното кралство. Нещата допълнително се замъгляват от геополитическия фон за бизнеса и инвестиции, не на последно място кризата в Израел и Газа, както и войната в Украйна, която поредна година не приключва.
Никое от тези неща обаче не може да стресне сериозно пазара на недвижими имоти. Той не се спира – просто се променя. И ето че си идваме на думата – ESG.