
Весела Вълчева-Макгий, LEED Fellow, LEED BD+C, BREEAM Int’l Assessor, DGNB Auditor, EDGE Auditor, управител, "Трипъл Грийн Билдинг Груп България"
Весела Вълчева-Макгий има богат опит с устойчиво проектиране и строителство и международни сертификационни системи, с 15 години опит и практически опит с основните инструменти за оценка в строителството и задълбочени теоретични познания за устойчиво бизнес развитие, ESG, изготвяне на политики, планиране и лидерство. Докато работи в тясно сътрудничество с бизнес сектора като експерт и одитор, Весела участва активно и като "лидер на промяната" чрез международна мрежа от неправителствени и академични организации.
Весела е бивш член на управителния съвет и председател на Американския съвет за устойчиво развитие (USGBC) в щата Джорджия, САЩ, и член и съосновател на управителния съвет на Българския съвет за устойчиво развитие, където 6 години служи като председател. От 2008 г. е управляващ съдружник в "Трипъл Грийн Билдинг Груп България" – компания за консултации, сертифициране и обучения за устойчиво строителство. "Трипъл Грийн" е една от първите компании, признати за авторизиран партньор на USGBC с лиценз за професионално образование на международния пазар, където Весела е провела десетки обучения за неправителствени организации в Европа и Русия и за водещи компании като Arup, AECOM, JLL, CBRE, Colliers и Bureau Veritas.
Весела Вълчева-Макгий притежава две степени - бакалавърска и магистърска по архитектура, от едно от най-реномираните висши учебни заведени за архитектура в САЩ - Savannah College of Art and Design, както и post-graduate diploma по Business Sustainability and Leadership от Cambridge University. Тя е акредитирана като LEED Fellow, LEED BD+C AP, BREEAM International Assessor, DGNB одитор и EDGE одитор. От 2021 Весела е отличена от Европейската комисия като официален посланик на Европейския климатичен акт.
"Трипъл Грийн Билдинг Груп България", +359899009339, vvaltcheva@triplegreengroup.com
Имам невероятния късмет да пиша този материал от един от световните шедьоври в курортната индустрия – Atlantis, Bahamas. През цялото време на път за Бахамските острови наблюдаваме елементи, пряко свързани с динамичните промени, пред които се намира секторът на туризма –от бамбуковите прибори за хранене и биоразградими чаши в самолета до стачките на служителите на авиокомпании и летища във Франция, Нидерландия и Великобритания. Оказва се, че на множество европейски летища съветват пътниците да носят удобни обувки поради чакането четири часа или повече при чекиране и сигурността заради липса на персонал и стачки.
Статия в списанието на авиолинията в самолета разглежда плюсовете и минусите на потенциалното въвеждане на "данък за редовни пътници" – разбирам, че вместо да награждават пътниците, че летят често, ЕС разглежда идеята да ги таксува. Това се смята за едно от единствените решения в индустрията на въздушния транспорт за постигане на климатичните цели на Европа, а Франция вече е решила, че страната ще спре всички вътрешни полети, които могат да се извършват с влак за по-малко от 2,5 часа.