Сгради

"Бизнес парк София": За бизнеса и хората

Нов етап в развитието на най-голямата офис зона на Балканите - "Бизнес парк София"

Йордан Кръстев, управител "Бизнес парк София" (вдясно), Екатерина Радева, ръководител "Специални проекти и ESG инициативи", "Бизнес парк София", арх. Ангел Захариев, управител на "АиА Архитекти"

През последните години светът динамично се променя. Развитието на технологиите в съчетание с неочаквани социални и икономически кризи доведе до резки промени в начина, по който се развиваме, функционираме и живеем. Това, разбира се, наложи промени и в средата, която обитаваме и в която работим. Как се променят офис зоните и местата за работа в града анализираха водещите експерти в сектора на конференцията Office and Workspace Investment Forum на "ГРАДЪТ Медиа Груп" през април в партньорство с най-голямата бизнес зона на Балканите — "Бизнес парк София". В този брой разговаряме с Йордан Кръстев, управител, и Екатерина Радева, ръководител "Специални проекти и ESG инициативи" в "Бизнес парк София", и арх. Ангел Захариев, управител на "АиА Архитекти", дългогодишни  проектанти на бизнес парка, които ни разказват за стартиралата дългосрочна трансформация на "Бизнес парк София" в по-зелено и по-социално градско пространство, което предлага многообразие от преживявания на своите обитатели и посетители.

- Съвременният пазар на офис площи се стреми към все по-високо качество и ефективност в среда на динамични промени. Какви са тенденциите, които наблюдаваме в поведението, нуждите и предпочитанията на ползвателите на офис площи в "Бизнес парк София"?

Йордан Кръстев (Й.К.): През последните няколко години всички станахме по-чувствителни и взискателни към средата около нас. Работата от вкъщи промени домовете ни и ги направи повече офиси, а сега се стремим да превърнем офисите повече в дом. За нашите обитатели офисът не е вече само място, където работиш, а е място, в което трябва да се чувстваш уютно и комфортно, да общуваш с колегите си, да участваш в различни събития и активности и да си част от общност. Ние в "Бизнес парк София" имаме дългогодишни традиции в това, тъй като сме най-големият офис център в Централна и Източна Европа и предлагаме разнообразни преживявания на своите над 16 000 посетители дневно вече повече от 20 години. Днес продължаваме да се развиваме в съответствие с нуждите на нашите клиенти, техните служители и хората, които живеят в близост до "Бизнес парк София", и започваме трансформации, които да направят средата тук още по-зелена, социална и активна.

Екатерина Радева (Е.Р.): Ако погледнем по-генерално, в контекста на зелената сделка и глобалните цели за устойчиво развитие, както отделните компании и работодатели, така и градовете се конкурират, за да предложат по-атрактивни и по-устойчиви условия за живот и работа. Има нови ESG (Environmental Social Governance) регулации и всички далновидни бизнеси и корпорации трансформират своето управление, за да бъдат по-зелени и отговорни към обществото. Нашите наематели инвестират много, за да бъдат отговорни към околната среда, да предлагат по-добри условия на труд и да дават повече добавена стойност на своите служители, клиенти, контрагенти. Нашата мисия е да им партнираме в това, предоставяйки качествена и модерна работна среда за сплотяването на техните екипи и реализиране на корпоративните им цели и ценности.

- Как хибридният модел на работа променя офис пространството и индустрията?

Ангел Захариев (А.З.): Хибридният модел на работа изисква и промяна във физическата среда на офисите, тъй като фокусът на офиса вече не е предоставянето на просто работно бюро, а на място за работна и социална интеракция. Тази трансформация засяга както интериора на офисите, така и цялата публична среда около офисните сгради. "Бизнес парк София" е лидер в тази трансформация у нас, тъй като вече отдавна предоставя много допълнителни удобства на компаниите и служителите. Но в тази посока сега се насочват още повече усилията за обновление, така че бизнес паркът да предлага още повече възможности за организиране на различни активности и социални събития.

- От офис пространство към услуга - какви са предизвикателствата в предоставянето на офис услуги в днешния контекст?

А.З.: Бизнес паркът е може би най-успешният пример в България на частен проект, който предоставя обществена услуга. От години паркът се е превърнал във вторичен градски център, място за обществено обслужване, отдих и рекреация на всякакви възрастови групи. Бизнес паркът запълни една празнина в социалната инфраструктура в тази част на града и послужи за пример при изграждането на подобен тип комплекси. Стратегията за „отварянето“ беше едно от най-ключовите решения, което се взе преди десетилетия. В днешно време с оглед на развитието на града и на този район от него, търсенето на услуги, разширението на метрото и на околовръстния път се появяват нови възможности за допълнително оживление на пространството и привличане на нови социални групи и видове посетители. Всичко това е свързано и със съвременните градоустройствени тенденции за създаване на мултифункционални градски пространства, които се използват 24 часа 7 дни в седмицата, както и с концепцията за 15-минутния град, който ти предлага всички услуги на една ръка разстояние.

Й.К.: Както преди 20 години, така и днес искаме да налагаме и задаваме тенденции в устойчивото градско развитие у нас. Затова стартираме тази нова дългосрочна трансформация, която да превърне Бизнес парка още повече в парк — в градско пространство, което да привлича не само екипите на наемателите ни, но и жителите на жк "Младост" и целия град. Предвиждаме преконфигуриране на всички заведения за хранене, за да добавим разнообразие, да вдигнем качеството на услугите, да разширим работното им време.

- Какви са целите и предизвикателствата пред стартиращата трансформация на "Бизнес парк София"?

Е.Р.: Целта на трансформацията е да използваме и развиваме устойчиво потенциала на бизнес парка, така че да отговорим на нуждите на целия град. Намираме се в "Младост", един от най-големите квартали на столицата, с младо население, много семейства и деца, който обаче страда от дефицит на публични пространства, паркове и градинки и затова паркът винаги е бил отворен за нашите съседи. През последните години гражданите на София все повече осъзнават нуждата от качествена градска среда, търсят я и ние в Бизнес парка мислим, че можем да я предложим. В това начинание работим с градските активисти от фондация "Колективът", които са известни с временните си намеси и събития за обживяване на различни градски зони: инициативите “Реките на града” и “100 стола” на ул. "Будапеща". С тях организирахме серия от работилници и голямо проучване на мнението, в което участваха близо 500 респонденти: наематели, ползватели, съседи, артисти и градски експерти. Мнозинството беше единодушно, че искат да видят тук повече зелени пространства за работа на открито, повече разнообразни спортни и културни събития. На база на събраната обратна връзка от работилници, интервюта и анкети и няколко отворени покани към артисти и куратори „Колективът“ сега разработват нови идеи за офисния комплекс, с повече зеленина, места за работа на открито, нови места за изкуство и един огромен покрив, който превръщаме в зона за забавления с храна и напитки и възможност за организиране на различни  събития.

Кулминацията на тези намеси отбелязваме с фестивал "Паркът" между 23 и 25 юни, когато за първи път представяме и тестваме новите активни пространства в "Бизнес парк София". По време на това събитие показваме потенциала на парка, обживяваме и го активираме с богата програма, която включва местни артисти, представления, музика, киновечери на открито, ново градско изкуство и различни активности за деца. Междувременно имаме и нови обитатели в парка - безвъзмездно предоставихме на артисти ателиета и с тяхна помощ от началото на юни започваме да правим артистични работилници и събития за обитателите на парка. Постепенно ни очакват и различни изненадващи арт намеси.

1 / 3

2 / 3

3 / 3

- Какво е мястото на коуъркинг пространството като инструмент за гъвкавост в офис зона като вашата?  И какви са плановете ви за интегриране на коуъркинг моделите в рамките на "Бизнес парк София"?

А.З.: Коуъркинг пространствата са вече неизменна част от големите офисни проекти и беше въпрос на време да изградим такова пространство и в бизнес парка. То ще допълни разнообразието от видове офисни пространства и услуги на територията на парка.

Й.К.: За тази функция сме предвидили едно от атрактивните ни партерни пространства с красива гледка към езерото. Зоната около езерото е емблематична за Бизнес парка и затова там предвиждаме още доста подобрения, които да я направят по-подходяща за събития, събирания, срещи и работа в закрити или открити споделени пространства, които предлагат всичко необходимо на модерния градски човек.

1 / 2

2 / 2

- Какви са етапите на бъдещото развитие на "Бизнес парк София" - кога се очаква да започне изграждането на Сграда 16, чийто идеен проект беше представен на Office Investments & Workspace Forum 2023, на който "Бизнес парк София" беше диамантен спонсор?

A.З.: Всички предстоящи промени и подобрения на "Бизнес парк София" са с цел да подпомогнем и засилим новото „отваряне“ на парка към града. Това, разбира се, върви ръка за ръка с подобряване на инфраструктурата в парка, в т.ч. подмяна на настилки, изграждане на достъпни маршрути за хора в неравностойно положение, подобряване на условията за придвижване на малки деца и родителите им. Планираме подмяна на парковото и алейното осветление, създаване на нова визуална комуникация и обозначение на обектите със стандартизиран дизайн. За да осигурим по-лесен и приятен достъп, планираме и реконструиране на входовете на парка. Предвиждаме също така и поетапно обновяване на съществуващите сгради, включващо подмяна и изграждане на нови ОВиК инсталации, BMS системи, обновление на общите части и фоайетата и монтиране на фотоволтаици по покривите като част от плановете за устойчиво управление на парка.

Й.К.: Основната част на парка беше планирана и изградена преди повече от 15 години в различна пазарна, икономическа и технологична среда и е съвсем естествено да има надграждане в предлагания продукт, като това включва и нови сгради. Затова и планираме и изграждане на новата Сграда 16, която също е част от стратегията за развитие на "Бизнес парк София". В него има значителен градоустройствен потенциал до достигане на позволените параметри за територията, което изискваше внимателен анализ за потенциалните места за ново строителство в парка. Така се взе логичното решение новата сграда да е в периферията на парка, в непосредствена близост до метростанцията, за да може да се съхрани и развива съществуващата зелена среда в сърцето на комплекса. Същата стратегия приложихме преди няколко години с изграждането на Сграда 15, която постигна много голям успех.

Със Сграда 16 продължаваме бизнес концепцията за изграждане на разнообразни като предлагане на видове наемни площи сгради. Целта ни е да създадем многолик архитектурен образ, който да оживява градския силует в тази част на София. Сграда 16 вече има разрешение за строеж и се очаква да стартираме строителството в средата на годината.

Вижте cтaтиятa в бpoй 3/2023 нa cпиcaниe ГPAДЪT в дигитaлeн фopмaт c вгpaдeни ИHTEPAKTИBHИ BPЪЗKИ

Обратно нагоре ↑