Община Пловдив поиска собствеността върху терена на Епископската базилика
С решение на Общинския съвет кметът на Пловдив инж. Иван Тотев внася искане до МС за безвъзмездно прехвърляне в собственост на общината на Археологически комплекс "Голяма раннохристиянска базилика Филипопол". Теренът с уникалните мозайки заема площ от 1369 кв.м на бул. "Кн. Мария Луиза", до Католическата катедрала. Община Пловдив вече инвестира почти половин милион лева за обратното откупуване на 1.5 дка имоти до Голямата базилика, които бяха продадени на частен инвеститор през 2001 г. от тогавашния кмет Иван Чомаков. С придобиването на собствеността върху археологическата недвижима ценност ще можем да предприемем по-ефективни действия по нейното опазване и социализация, коментира инж. Тотев. След успешния проект за Малката базилика фондация "Америка за България" реши подкрепи с 4,9 млн. лв. и проекта за реставрация, консервация и социализация на Голямата базилика в Пловдив.
До седмица под ръководството на археолога Елена Кесякова започват теренните проучвания. Базиликата е разкрита през 1982 г. и е една от най-големите на Балканския полуостров. Обекти с подобни мащаби има единствено в Константинопол, днешен Истанбул, и в последната столица на Римската империя – Равена. Пловдивската трикорабна едноапсидна базилика датира от VI век. Големите размери на сградата, нейната богата украса от мозайки, както и специфичното развитие на олтарната част дават основание да се предполага, че е била епископска базилика. Напълно разкрит ще бъде южният кораб на храма, както и част от централния кораб с прилежащата му част от полукръглата апсида. Неразкритата част от базиликата се намира на дълбочина под северното платно на бул. "Княгиня Мария Луиза".
След приключването на проекта посетителите ще имат възможността да се насладят на мозайките, с които е бил покрит подът на базиликата. Те заемат площ от близо 2000 кв.м и имат уникални теми, геометрия и мотиви. Мозайките са цветни, с множество изображения на медальони с птици. До момента има регистрирани над 70 вида птици, някои от които са неизвестни на науката.
Освен реставрацията на уникалните мозайки инвестиционният проект, разработван от колектив на Архитектурно студио Zoom, включва и построяване на двуетажно защитно покритие, озеленяване на околното пространство и развитие на прилежащата инфраструктура. Подходът ще се осъществява през открит вътрешен двор с мозайки. Сградата ще бъде на две нива, зада се експонират двата пласта мозайки. Двете нива и покрива ще имат визуална връзка чрез отвори в конструкцията - светлинни кладенци, на местата, където липсват мозайки по пода. Проектът включва използване на дигитални технологии за презентация и визуализация като 3D mapping проекции на интериорни възстановки. Фасадата от страната на бул. "Княгиня Мария Луиза" ще бъде третирана така, че да препраща към мозайките вътре. Покривът на сградата ще е използваем като интегрирана част от града, място за събития, което ще бъде достъпно за всеки.
Очаква се до есента на 2017 г. уникалният археологически обект да отвори врати за туристите и гостите на Пловдив.