арх. Радомир Серафимов: Създадохме емблематична сграда за град Пещера

Арх. Серафимов, вие сте проектант на новата офис сграда на "Биовет" в Пещера. Какви са особеностите на архитектурното решение във вашия проект?
- "Биовет" АД е една от най-бурно развиващите се компании в страната, с високо реноме на българския и световния пазар. В това си качество тя е обект на посещение от редица свои партньори от чужбина. Целта ни бе да осигурим представителност и модерна визия, отговарящи на престижния имидж на фирмата. Този проект ни бе възложен непосредствено след проведен конкурс от възложителя през 2010 година. Целта на конкурса бе да се представи концептуално решение за една неголяма по площ, но със завишени изисквания към външен вид и функционално решение корпоративна сграда, носеща облика и духа на една от най-проспериращите български фармацевтични компании.
Архитектурната концепция на новата сграда залага на практичен и модерен облик, който кореспондира на съвременния градски стил. Проектът съчетава по елегантен начин най-добрите практики и съвременни тенденции в архитектурата и толерантността към околната среда. В резултат се постига сграда с първокласна визия и функционалност, както и високо ниво на технологично изпълнение.
Архитектурно-пространствената композиция е силно повлияна от предназначението и местоположението на сградата и е подчинена на няколко основни структурни принципа като изграждане на оригинален, запомнящ се архитектуренобраз, носещ спецификата на компанията, и съвместяване на различни функционални групи и помещения, запазвайки тяхната самостоятелност в общ комплекс.
Сградата има оригинална фасада. Бихте ли ни разказали повече за нея?
- Архитектурно-фасадното решение е повлияно както от спецификата на производството, осъществявано от "Биовет" АД, така и от желанието ни да създадем емблематична сграда не само за компанията, но и за града. Предвидената фасадна третировка има за цел реализация на оригинална система на формообразуване и идентичност на сградата, носещи в себе си като изходна база формата на хексагоналната структура на бензеновото ядро на ароматните въглеводороди. Тази хексагонална структура е основа на органичната химия и фармацевтиката.
В модулния елемент на фасадното решение е включен и корпоративният символ на фирмата. При това трябва да отбележим, че търсеният ефект е деликатен и ненатрапчив. Основно сеакцентира на лекотата и ефирността на обема, на неговите пропорции и балансираност, които са адекватни на доброто име на "Биовет" АД.
Какви по-специфични материали и технологии ще бъдат внедрени в сградата?
- Всички технологични решения, инвестирани в обекта, имат за единствена цел постигане на енергоефективност и висококачествена среда за обитаване. Параметрите на микроклимата в сградата се следят от сензори за температура и осветеност и са свързани към BMS система, която контролира осветителната и ОВиК инсталации.
Заложените модерни сградни системи се характеризират с удобство и енергийна ефективност. В днешно време традиционното включване и изключване на осветлението не е достатъчно. Това, от което имат нужда клиентите в днешно време, са светлинни сцени, които те могат да посочват и настройват в зависимост от ситуацията. За осветлението на сградата ще използваме най-модерните и високотехнологични светодиодни (LED) осветителни тела. Те се отличават с висока класа и изключителен потенциал за енергоспестяване. При проектирането и изпълнението на ВиК инсталациите се набляга на икономичното използване на водата като природен ресурс.
Как е решена енергийната ефективност с цел оптимизиране на експлоатационните разходи?
- Енергоефективността на сградата е постигната чрез високотехнологично решение за окачена фасада с прекъснат термомост и стъклопакети с отлични топлотехнически характеристики.
При избора на материали за остъкляване на брюстунга се наблегна основно на създаване на фасада с еднакъв нюанс и цвят, без нарушаване на идеята за целостта на обема, опакован от хексагоналната решетка. Без допълнителни слънцезащитни елементи постигаме висококачествен и отворен към външната среда микроклимат за работа.
Предвидена е централна климатична инсталация с VRF термопомпени агрегати на Mitsubishi Electric. VRF (Variable refrigerant flow) технологията използва екологичния фреон R410A, с рейтинг 0 на разрушаване на озоновия слой. Инсталацията е от последно поколение и е единствената по рода си двутръбна система, използваща инверторна технология и топлинно възвръщане - рекуперация на топлина, позволяваща топлината от охлажданите помещения да се използва в подгряваните. По този начин се осигурява целогодишно поддържането на микроклимата в работните помещения с висока ефективност. ОВиК системите се управляват от централна BMS система за мониторинг и контрол на параметрите на микроклимата в сградата.
Кои са характерните детайли при оформянето на интериора и работните пространства?
- Разделянето на панорамните офисище бъде изпълнено от стъклени модулни преградни стени с възможност за реорганизация на помещенията при нужда. Осигурили сме достатъчна междуетажна височина , в която освен двоен под и окачен таван имаме светла височина на помещенията от 3,00 до 3,50 с цел постигане на максимален комфорт на служителите. Оформянето на окачените тавани ще се изпълни в комбинация от растерен и гладък таван.
Изключително важно за благоприятната работна атмосфера вофисите е да се предвидят звукопоглъщащи материали, така че да се избегнат странични натрапчиви шумове.Това ще постигнем със залагане на акустични, звукоабсорбиращи материали по пода, тавани и стените. При избора на асансьор основни съблюдавани параметри са осигуряване на максимална ефективност и ниски нива на шума в порядъка от 35dB.
На какъв етап е реализацията на проекта?
- Към момента сградата е изпълнена на груб строеж. Фасадата е почти завършена. Предстои изпълнението на инсталациите, вертикалната планировка и интериора.
Интервюто взе Радостина Попова