Изграждат авангардна пречиствателна станция в Сандански
Пречиствателна станция с нестандартна и ефектна архитектурна визия ще бъде изградена в град Сандански. Проектът е дело на архитектурно студио АТМ с водещ проектант Ивайло Мишев. Авангардната разработка получи първата национална награда за архитектура "Архитектон" на официална церемония в Централния дом на архитекта на 20 март. Очаква се строителството на съоръжението да започне през тази година. Предстои и избор на главен изпълнител на обекта.
Сградата е разделена на два основни обема – вътрешен и външен цилиндър. Различните височини и противоположни наклони на цилиндрите създават контраст между тях, оформящ атрактивния и динамичен облик на пречиствателната станция. Двата обема имат и различни функции.
Вътрешен цилиндър
Вътрешния цилиндър е с диаметър 60 метра и е наклонен в посока север-юг. Той достига максимална височина от 12 метра в южната си част. В него са разположени основните пречиствателни съоръжения – механично стъпало в ядрото на сградата и четири SBR реактора.
Под механичното стъпало се намират ел. таблата, помпите и въздуходувките на SBR реакторите, както и контейнерите за изхвърления пясък. Ядрото е свързано с "външната част" на сградата чрез два коридора, минаващи между резервоарите – един за контейнерите за пясък и един, свързващ администрацията с ел. таблата.
Външен цилиндър
Външният цилиндър е с диаметър 75.60 метра и е наклонен в посока север-юг. Максимална му височина е в северната част и достига +6.90 над кота нула. В южната част външният цилиндър е разкъсан и издължен, което превръща композицията на двете тела в своеобразна спирална структура.
Тук са разположени резервоарите за утайка и машините за обработката й; дизел генератор; администрация; допълнителни и обслужващи помещения. В южната част на цилиндъра е проектиран технологичният вход и изход на водата за пречистване. В западната част са обслужващите помещения: трафопост, дизел генератор, склад и работилница. В източната страна на обема се намира блокът на администрацията, а в северната - двата резервоара за утайка.
Интересен акцент представлява покритият външен коридор, включен в обема на външния цилиндър, който е решен като визуално и функционално преходно пространство. Чрез декоративните стоманобетонни елементи под формата на ажурна решетка коридорът е оформен пространствено като част от обема на сградата.
Енергийна ефективност
При проектирането са взети мерки за намаляване на енергийните разходи на сградата. Постигната е непрекъсната топлоизолационна обвивка на административната й част. За отопление ще се използват термомпомпи от типа "вода-въздух". Този тип отопление заедно с вътрешната изолация позволяват много бързо и точно постигане на подходяща температура в зависимост от работните условия и външната температура.
Технологично е търсено максималното движение на водата по гравитационен път без използването на помпени съоръжения с цел пестене на електроенергия. Всички технологични помещения са без специален режим на отопление и охлаждане.
Обект: Пречиствателна станция в Сандански Архитектура: АТМ ЕООД – арх. Ивайло Мишев ВиК: инж. Евгения Гунева Анализ на разходи и ползи: д-р Красимир Драганов |