До есента на 2017 г. ще отвори врати Епископската базилика в Пловдив
"Културно наследство и туризъм" е една от шестте области, за които фондация "Америка за България" (ФАБ) предоставя ежегодно грантови помощи. В какви проекти са насочени усилията ви до момента?
- До момента инвестициите на ФАБ в областта на културното наследство са с проекта за Малката базилика (1.2 млн. лева) и наскоро стартиралия проект за Епископската базилика в Пловдив, който възлиза на 4.9 млн. лева.
Завършеният през 2013 г. реставрационен проект за Малката базилика в Пловдив е един от малкото примери за успешно публично-частно партньорство…
- Малката базилика е открита през 1988 г., а от 1995 г. има статут на паметник на културата от национално значение. През 2010 - 2013 г. е осъществена цялостна реставрация и социализация на паметника, подкрепена от фондация "Америка за България", от Министерството на културата и от община Пловдив. Общата стойност на проекта е 1.530 млн. лв., от които 1.230 млн. лв. са осигурени от ФАБ, 150 хил. лв. от МК и 150 хил. лв. от община Пловдив.
Проектът включва реставрация на повече от 110 кв.м многоцветни мозайки от края на V век сл. Хр., на единствения открит у нас баптистерий с кръстовиден мраморен басейн за приемане на кръщение, на запазените основи на стени и колонади. Изградено е защитно покритие, снабдено със съвременни системи за климатизация и осветление, които гарантират поддържане и опазване на паметника в състояние, каквото статутът му изисква.
Сградата предоставя и възможности за организиране на малки археологически и художествени изложби или на камерни концерти. Околното пространство е превърнато в малък градски парк, който интегрира открити при археологически разкопки части от източната крепостна стена с кула на античния Филипопол, на част от антична улица, на двор на частна къща.
Малката базиликасе вписва в цялостния комплекс от антични културни паметници в Пловдив. Повече информация за историята на "римския" Пловдив и мястото на Малката базилика в него може да бъде открита на разработения като част от проекта уебсайт www.romanplovdiv.org.
Защо решихте да подкрепите и възстановяването на Голямата епископска базилика в Пловдив. Това своеобразна подкрепа на града ли е за спечелената титла Европейска столица на културата 2019 г.?
Решението ФАБ да подкрепи проекта за Епископската базилика беше взето през юни 2014 г., преди спечелената от Пловдив титла Европейска столица на културата 2019 г. Тази подкрепа идва след успешното партньорство с община Пловдив и Министерството на културата по проекта за Малката базилика и като естествено продължение на усилията на ФАБ за опазване на културното ни наследство.
На какъв етап е подготовката на архитектурния проект, има избран проектантски екип, и какво най-общо ще включва реставрацията и социализацията на археологическия паметник от национално значение?
- В момента сме на етап идеен проект. Проектът се разработва от колектив на Архитектурно студио Zoom. Работим в тясно сътрудничество с община Пловдив, Министерството на културата, НИНКН, Регионалния археологически музей в Пловдив.
Епископската базилика е един от най-големите раннохристиянски храмове на Балканския полуостров. Обекти с подобни мащаби има единствено в Константинопол, днешен Истанбул, и в последната столица на Римската империя – Равена. Пловдивската базилика датира от VI век и е разположена в центъра на града.
След приключването на проекта посетителите ще имат възможността да се насладят на мозайките, с които е бил покрит подът на базиликата. Те заемат площ близо 2000 квадратни метра и имат уникални теми, геометрия и мотиви. Мозайките са цветни, с множество изображения на медальони с птици. До момента има регистрирани над 70 вида птици, някои от които са неизвестни на науката.
Забелязва се разлика в мотивите и композицията на мозайките в южния и средния кораб, което говори, че те най-вероятно са били изработени от различни майстори. Напълно разкрит ще бъде южният кораб на храма, както и част от централния кораб с прилежащата му част от полукръглата апсида. Неразкритата част от базиликата се намира на дълбочина под северното платно на бул. "Княгиня Мария Луиза".
Освен реставрацията на уникалните мозайки инвестицията включва и построяване на двуетажно защитно покритие, озеленяване на околното пространство и развитие на прилежащата инфраструктура. Подходът ще се осъществява през открит вътрешен двор с мозайки. Сградата ще бъде на две нива, за да се експонират двата пласта мозайки. Двете нива и покривът ще имат визуална връзка чрез отвори в конструкцията - светлинни кладенци на местата, където липсват мозайки по пода. Проектът включва използване на дигитални технологии за презентация и визуализация като 3D mapping проекции на интериорни възстановки. Фасадата от страната на бул. "Княгиня Мария Луиза" ще бъде третирана `така, че да препраща към мозайките вътре. Покривът на сградата ще е използваем като интегрирана част от града, място за събития, което ще бъде достъпно за всеки. Проектът третира с максимален респект средата,историческите сгради и контекст, като се старае да подчертае стойността им.
Основната дейност по реставрацията на мозайките и експонирането им е финансирана от фондация "Америка за България", която осигурява 4.9 млн. лева. Община Пловдив дотук е инвестирала близо 0.5 млн. лв. в изкупуване на частни имоти, разположени върху обекта. Очакваме до есента на 2017 г. уникалният археологически обект да отвори врати за туристите и гостите на Пловдив.