Създават модерен ърбан парк по южния бряг на Марица в Пловдив
Част от южният бряг на река Марица в Пловдив се превръща в социално пространство за рекреация, спорт и култура. Това предвижда изготвеното от екип на "Трафик дизайн Груп" с ръководител инж. Петя Арабаджиева и водещ проектант арх. Никола Балджиев обемно-устройствено проучване на крайбрежната зона. Двуфазното проектиране, възложено от община Пловдив, е част от проекта "Пловдив през 2014 - 2020 г. – интелигентен, устойчив, желан европейски град", финансиран безвъзмездно с 1 466 136 лв. по схема "В подкрепа на следващия програмен период" на ОПРР.
Разработката третира крайречната територия, разположена по протежението на бул."Марица-юг", от моста на Водната палата до кръстовището с бул. "Източен" (бензиностанция "Шел"). Пространството, предназначено за благоустрояване, е линеарно, с дължина приблизително 1050 м, а ширината варира от 3 до 15 м. То се намира на пешеходно разстояние от центъра на града, а също така и от панаира.
"В момента крайбрежната територия е почти напълно занемарена и загърбена откъм социални активности. С настоящия проект се търсят разнообразни варианти за нейното превръщане в притегателна зелена зона за обществено ползване, коментира арх. Балджиев. Обемно-устройственото проучване, което предхожда работния инвестиционен проект, е изготвено в два варианта, всеки от които предлага за зоната своя собствена специфика и атмосфера. Общото между двете решения е, че и едното, и другото внасят в разработвания крайречен участък разнообразен комплекс от социални активности, включващи спорт, рекреация, култура. Комбинирането на множество дейности създава функционално богатство на територията и дава възможност за нейното пълноценно натоварване, обяснява проектантът. Различията между двете решения се състоят в детайлите на градския дизайн, които имат за цел да внесат конкретна атмосфера.
Вариант 1 – Достолепие и традиция
Базира се на спецификата, която притежават европейските паркови пространства от края на XIX и началото на XX век. Проектните решения предвиждат създаване на романтична ретро атмосфера в благоустрояваната зона. Оформят се две основни надлъжни алеи – едната е велосипедна, разположена по северния тротоар на бул."Марица-юг", а другата е променадата покрай река Марица. Южната граница на променадата със зеленината е решена с плавен вълнообразен контур, който създава възможност за оформяне на специфични джобове, където са разположени пейки и кътове за почивка. Напречните връзки между двете основни алеи се осъществяват чрез перпендикулярни алеи с различна ширина, създаващи специфичен баркод в плана. За променадата и алеите е предвидена комбинирана настилка от естествен камък и павета. Предложените елементи на парковото обзавеждане - пейки, кошчета, осветителни тела и метален парапет към р. Марица, са в ретро стил. Бетоновите части на парапета към реката се облицоват с естествен камък. Ефектни осветителни тела са разположени в характерните уширения на съществуващия парапет към реката. Връзката на крайбрежната зона със Стария град – ул. "Н. Войводов", е акцентирана с ажурна беседка, до която е разположена своеобразна библиотека на открито – изкуствено оформен хълм, прорязан от алеи на нивото на променадата.
Вариант 2 – Модерна креативност
Разработен е в духа на модерния ърбан дизайн, след задълбочено проучване на тенденциите при изграждането на някои емблематични градски паркове в големите западни мегаполиси. Проектните решения в този вариант целят създаването на специфично модерно градско пространство, наситено с младежки дух и креативност. Както и при първия вариант, надлъжно разположената зона за благоустрояване разполага с два основни комуникационни гръбнака – велоалеята с тротоара към бул. "Марица-юг" и променадата покрай реката. Връзките помежду им се осъществяват чрез къси алеи, които в план специфично насичат територията на зелени неправилни четириъгълници. На отделни места напречните алеи и зеленината преливат едни в други посредством специален детайл, който е прокаран като мотив в цялата зона. Настилката е от издължени в план бетонови блокове, наредени успоредно, по протежението на реката. Парковото обзавеждане е с изчистен минималистичен дизайн. Съществуващите бетонови парапети са облицовани с естествен камък, а металната им надстройка е изнесена към коритото на реката, така че широката горна повърхност да се използва за сядане.
Проектирани са детски площадки, фитнес на открито за начинаещи и напреднали, зона за свободно разхождане на кучета, паркинги в двата края на зоната. Върху съществуващата бетонова площадка в коритото на Марица, както и при първия вариант, е предвидено временно преместваемо съоръжение – кафене.
След проведено обществено обсъждане Експертният съвет при община Пловдив реши работният инвестиционен проект за благоустрояване на крайречната зона да се изготви по вариант 2, като се вземат предвид направените препоръки от ЕСУТ. "Реализацията на благоустройството в разработения участък по южното крайбрежие би било едно добро начало за социализирането на зоните край Марица и превръщането на реката в събирателен център за градски активности – рекреация, спорт, култура, категоричен е арх. Никола Балджиев.