Предизвикателства са големите подпорни разстояния, масовото събиране на хора, многофункционалност
Арх. Мишев, да започнем с мястото - къде трябва да бъдат разположени спортните обекти?
- Основна роля при избора на терен за спортна зала или обект е неговото ситуиране спрямо инфраструктурата на населеното място. Съвременните спортни съоръжения в голямата си част са многофункционални - освен спортни мероприятия в тях се провеждат концерти, конгреси, срещи с различен характер. Това предполага наличието на добра транспортна система и извънградски транспорт, място за паркиране на леки автомобили за зрители и на автобуси. Тенденциите при избор на терен за съоръжението се насочват към съчетаването на спорта с търговска и културна насоченост, т.е. около спортни съоръжения се изграждат големи търговски и културни центрове и съоръжения за масов спорт на открито, какъвто е примерът с "Арена Загреб". В транспортно отношение е необходимо да се осигури лесен и бърз достъп до обекти, отчитайки минимум изисквания за паркиране от 1 п.м. на 50 кв.м ЗП и 1 п.м. на 15 зрители, т.е. теренът трябва да отговаря на всички нормативни изисквания, още повече че от съображения за сигурност не се препоръчва паркиране под самото съоръжение.
Архитектурни и конструктивни предизвикателства във връзка с категоризацията?
- Основно предизвикателство пред проектантите на всяка зала са големите подпорни разстояния, масовото събиране на хора и изискванията за многофункционалност. Много често многофункционалността на залата довежда до противоречиви изисквания от гледна точка на зрителни възприятия и архитектурна акустика. От друга страна, многофункционалността позволява по-бързата възвращаемост на инвестицията и увеличени възможности за поддръжка. Във всички случаи основен проблем представлява запълването и евакуацията на трибуните със зрители, включително довеждането им (пешеходно и автомобилно) до самата зала. Всички тези особености оставят своя отпечатък върху архитектурния образ.
Какви са специфичните изисквания при настилки, ОВК, противопожарна безопасност, осветлението, безопасност и наблюдение?
- Настилката на игралното поле в спортната зала е от решаващо значение. Най-разпространените настилки са дървени (паркетни) подове и специализирани многослойни PVC настилки. Независимо от техния вид настилките са за специализирано приложение и подлежат на сертификация от отделните международни спортни федерации. Специфично при спортните настилки е и че голяма част от тях са преместваеми, при което се изискват специални мерки за техния монтаж/демонтаж и съхранение.
Основните фактори, които влияят на избора на настилка, са: дали залата е многофункционална или изцяло спортна; дали ще бъде използвана приоритетно за тренировки или за официални мачове; нивото на провежданите спортни мероприятия (регионални, национални, международни); основният спорт/спортове, за които ще се използва залата.
В случая спортната зала в Нова Загора ще бъде използвана основно за тренировъчни цели и регионални първенства по баскетбол, волейбол и бадминтон. В нея не се предвижда провеждането на неспортни мероприятия. По тази причина за нея избрахме полифункционална хетерогенна PVC настилка.
От друга страна, залата в Ямбол ще бъде многофункционална (концерти, конференции, изложения и различни масови прояви) и ще се използва за провеждане на официални мачове по баскетбол, волейбол и хандбал. Поради това тук ще се използват комбинации от демонтируеми настилки, сертифицирани за определен вид спорт. Например за баскетбол ще се използва дървен под, а при волейбол върху него ще бъде поставяно PVC покритие.
При избора и проектиране на ОВК системи за спортни зали стоят редица трудности и проблеми, изискващи специализирани и нестандартни решения: различните температурни режими на работа поради временната натовареност на залата, огромни разлики в натоварването при тренировки и мероприятия със зрители, неравномерното разположение на товара (множество зрители по трибуните и сравнително малък брой играчи на спортното поле), специфични изисквания за комфорт на играчите и публиката и не на последно място изискванията за енергийна ефективност и експлоатационни разходи. Основно внимание при проекта на залата в Нова Загора беше обърнато на скриване на ОВК инсталацията в интериора на залата. Системата е изпълнена с високоефективни термопомпи въздух-въздух и рекуператори за използване на топлината на отработения въздух.
Изискванията за осветление (естествено и изкуствено) при спортни сгради са силна осветеност и недопускане на заслепяване. По тази причина при изкуствено осветление се използват прожектори на тавана, а естествените източници на светлина (остъкляване) се разполагат във високата част на залата. Поради изискванията за силна осветеност естественото осветление рядко може да бъде използвано самостоятелно. Обикновено то се подпомага от изкуствено с намалена интензивност (дневен режим на осветление). Въпреки всички трудности по реализирането на естественото осветление то е желан елемент в спортните сгради поради подобряването на енергийната ефективност, микроклимата и благоприятния ефект върху вътрешната атмосфера на съоръжението.
Интервюто взе
Николай Тодоров