Пловдивският "Колодрум" е проектиран като нискоенергийна сграда
Арх. Абаджиев, каква е ролята на локацията на спортния обект за неговото успешно функциониране?
- Когато говорим за спортни комплекси, многофункционални зали, е много важен изборът на подходящо местоположение. В градовете с устойчиво развитие - с добро устройствено планиране, тези съоръжения се разполагат предимно до зелени зони, както и до водни басейни, с много високо ниво на транспортна достъпност и паркиране. Недобрата инфраструктурна обезпеченост и ограничените териториални възможности водят до компрометиране на средата за спорт, до получаване на т.нар. критични точки. Иначе казано, без добро ситуиране и обвързаност с останалите градски подсистеми и най-прекрасното спортно съоръжение ще остане като един "недостъпен остров".
Кои са архитектурно-строителните предизвикателства при покриване на критериите за лицензиране?
- Архитектурата на спортни обекти е от най-високо ниво утилитарна. Като форма и пространство, следвайки функционалните изисквания, тя е силно повлияна от идеи с различни тези и антитези, но е подвластна на динамичния синтез с конструкцията. Смятам, че проектантът на един спортен обект трябва да притежава и висока социална култура. Най-големите предизвикателства при проектирането и строителството на многофункционални спортни зали са свързани най-вече със синхронизирането на изискванията на различните спортни федерации, с противопожарни, елинсталационни, конструктивни и прочее норми. Задължително условие за лицензиране на една спортна зала за провеждане на световни европейски състезания по волейбол например е да е с капацитет минимум 5000 седящи места. Ширината на редовете независимо дали са стационарни или телескопични е минимум 85 см, а на седалките – минимум 50 см.
Противопожарните изисквания към спортните обекти са изключително сериозни и са силно завишени в последните години. Евакуационната система е сложен възел от множество коридори, стълбища, входове-изходи, рампи и т.н. Всички помещения, където се събират над 50 душе, трябва да имат специални врати с паник-брава. Много важен елемент от покривната конструкция са т.нар. противодимни клапи.
За спортните зали има специфични изисквания за осветеност на игралното поле. Тези норми се постигат чрез използване на специализиран софтуер. Непрофесионално направеното осветление крие рискове от затъмнени участъци или отблясъци, водещи до заслепяване на състезателите.
В процеса на проектиране трябва да се съблюдават и множество технологични изисквания, касаещи функционалната организация на различните групи от хора в сградата, както и достъпа на хора със специални потребности.
За осигуряване на ниски експлоатационни разходи на спортни зали е необходимо внедряване на BMS система, самостоятелно захранване на отделните функционални части на сградата и прилагане на високотехнологични, енергоспестяващи решения за отопление, вентилация и климатизация.
Изискванията към спортните настилки също са много строги, има специализирани производители за всеки вид, така че при многофункционалните спортни зали е необходимо оборудване за минимум 5-10 различни вида, които се монтират и демонтират в зависимост от спорта.
Можете ли да коментирате тези фактори от гледна точка на проекта за многофункционална спортна зала с колодрум в Пловдив?
- Процесът на проектиране на новата спортна зала беше много променлив и разтеглив във времето по подобие на спортната дисциплина "бягане с препятствия". Плановото задание, дадено от първоначалния възложител - ПКД "Цар Симеон", беше за обект "Покрит колодрум със спортна зала". През 2008-2009 г. се изпълни нулевият цикъл и част от стоманобетонната конструкция. След като община Пловдив стана собственик на обекта, се възложи преработка на проекта от покрит колодрум в многофункционална спортна зала за 28 вида спорт. Това доведе най-вече до промени във функционалното съдържание (допълнителни тренировъчни и фитнес зали) и инсталационно-технологичните системи - ОВК, BMS, озвучаване, акустика, осветление и др. Извървяхме много тежки съгласувателни процедури с всички експлоатационни дружества, пожарната, КАТ.
Спортната зала вече е на финала, но в България, за да създадеш един качествен нов строеж, трябва да преодоляваш множество критични точки и ограничители. Ограничител №1, с който се сблъскахме в хода на проектирането, е градоустройствената ситуация: терен, разположен в средата на жилищен квартал, със затруднен транспортен достъп. Решение на проблема намерихме чрез прецизно проектирана транспортна и пешеходна система от улици и алеи, "закачени" за големия растер на трите прилежащи булеварда: "Асеновградско шосе", "Менделеев" и "Найчо Цанов". Предвидени са 300 подземни паркоместа, открит паркинг с 300 места и още 300 места за косо паркиране по съседните улици.
Ограничител №2 е затрудненото обмено-пространствено възприемане на залата. Решението е потърсено в създаване на динамичен архитектурен образ, подчинен на ефекта на изненадата, на внезапното въздействие при движение по основните булеварди. За целта фасадата на залата е изградена от композитни панели с променящ се цвят тип "хамелеон" в зависимост от светлината и ъгъла на възприемане. Осветлението на фасадата ще е изключително икономично, ще пести енергия, но ще има дизайнерски ефект.
Ограничител №3 е липсата на достатъчно площи за тренировъчни зали, необходими за лицензиране на залата за провеждане на европейски и световни първенства. Това се преодолява с проектирането на малка спортна зала на прилежащия терен на спортна база "Академик" и свързването й с топла връзка с голямата зала.
Това което отличава спортната зала, е пистата за колоездене с олимпийски размери, проектирана от водещия лицензиран архитект Сандер Даума от Холандия. Пловдив има уникален шанс да стане международен център на колоезденето в Югоизточна Европа.
Пистата е развита под формата на асиметрична елипса, на 1 метър над комбинираното спортно игрище, и е с размери: 250 м дължина и 7 м ширина и виражи от 120 до 420. Колодрумът е изцяло от дървена конструкция със специално покритие от сибирска лиственица.
Сградата е проектирана като нискоенергийна сграда – с ЕЕ осветление, централно топлоснабдяване и охлаждане, BMS управление. Пловдивската зала ще е една от малкото зали в България, която ще притежава много добра акустика за провеждане на концертни и други музикални събития.