Общинският съвет избра португалския проект за обновяване на пл. "Централен" в Пловдив

На 11 септември 2014 г. общинският съвет на Пловдив прие с пълно мнозинство за победител в международния конкурс за съживяване и обновяване на площад "Централен" проекта на FORA, Португалия. По този начин местният парламент потвърди решението на международното жури за класиране на трите проекта финалисти и присъдения им награден фонд: I място - FORA (Португалия) – 20 000 лв.; II място - SMARCK Studio (Италия) – 10 000 лв.; III място Veit Eckelt, Sigmund Eckelt, Philipp Mecke, Ana Fillipovic от Германия - 10 000 лв. Проведеното онлайн обществено гласуване на сайта на конкурса също определи за фаворит португалския проект.
Международният конкурс за площад "Централен" е част от стратегията на община Пловдив за успешната кандидатура на града за европейска столица на културата през 2019 г. Общо 125 проекта от 41 държави взеха участие в него. Основната му цел е създаване на модерно решение за интегриране на всички исторически и архитектурни пластове в едно активно функциониращо и привлекателно съвременно пространство. Територията, предмет на конкурса, включваше самия площад "Централен", зоните с разкрити археологически останки от Форума на Филипопол, подлезите "Тримонциум", "Археологически" и т.нар. Подлез на пощата, както и археологическия обект "Раннохристиянска базилика на Филипопол" или т.нар. Голяма базилика.
Избраният за победител португалски проект съчетава богатствата на разкритата археология с просторно използваемо публично място. Предлага се замяната на съществуващата повърхност на площада с лека конструкция. От една страна, тя ще изпълнява функцията на под на новия площад, а от друга – покрив над археологическите останки. По този начин се създава открит археологически музей на Филипопол, който изпълва цялото пространство под площада.
Достойнствата на проекта според журито са: дефинира ясно изразени и функционални пространства; създава потенциал за близък контакт с археологията; подчертава пространството пред пощата като продължение на Главната улица. Основните препоръки, които даде, са: по-богато засенчване; допълнителни функции на подземния музей за да не се превърне в мъртва зона; преосмисляне на водното огледало, подвижността на платформата и настилката на площада.
Становището на Експертния съвет по устройство на територията при община Пловдив е, че проектът на португалския екип Fora е концептуален и представя цялостно решение за площада, което обаче е обвързано с големи времеви ресурси и финансови средства. Изпълнението му би лишило Пловдив от площадно пространство за дълъг период от време. Според ЕСУТ към днешна дата третият проект на германския колектив е най-адаптивен към градската среда и най-реализируем. Тясната рамка на международния конкурс води до очевидни недостатъци на предложените проекти, що се отнася до цялостното им привързване към съществуващата инфраструктура. Експертният съвет препоръча да се възложи на специалисти – инженери, архитекти, археолози, цялостен анализ, който да послужи за изготвяне на планово задание за възлагане на технически проект.
Очаква се в следващите два месеца португалският екип да се запознае на място с даденостите на централния площад и да обсъди с общинските експерти всички съгласувателни процедури и последващи фази на проектиране. Кметът Иван Тотев прогнозира, че първата копка за обновяване на пл. "Централен" може да е в началото на 2016 г.
Победителите: Архитектите Жоао Фагуля, Ракел Оливейра, Жоао Руиво от FORA, Португалия:
Под повърхността на площада – открит археологически музей
От 2009 г. работим върху архитектурни и градски проекти в различни мащаби. Интересуваме се основно от разработката на проекти, които ни дават възможност да взаимодействаме с градската среда. Много сме развълнувани да бъдем един от финалистите и сме уверени, че нашият проект ще има позитивен принос за Пловдив.
Уникалността на Пловдив е много по-голяма от това, което се вижда на повърхността. Различни исторически пластове съжителстват под улиците, но не винаги в пълна хармония. Голямото предизвикателство е уникалното историческо наследство да отговори на нуждите на града за едно практично, атрактивно и съвременно пространство, което е съобразено с бъдещи амбиции на града. След като значимостта и величието на Форума на Филипопол могат да бъдат забелязани единствено след като бъдат напълно разкрити, нашият проект предлага в рамките на интервенцията да разкрием максимално руините.
Новият площад
е непрекъсната дървена повърхност, която се простира върху целия терен и предпазва разкритите останки на античния форум. Тази повърхност представлява активна мембрана, която свързва подземната археология с нивото на съвременния площад и позволява постигането на обновено обществено пространство. Под дървената повърхност руините могат да бъдат изцяло видими и свободни за достъп. Дървената платформа филтрира светлина, придавайки на археологическото ниво усещането за полуотворено пространство. Предлаганата шарка (тип паркет) за платформата има потенциала да стане разпознаваема черта на новия площад. Нейната адаптивност позволява на площада да придобива различни лица в зависимост от организираната проява.
Градски контекст
Основните пешеходни оси са запазени, свързвайки площада с останалата част на града. На специфични места, повърхността на площада е отворена, за да разкрива част от археологическите обекти. Разкритите руини ще бъдат оформени и озеленени като парк, така че да продължат съществуващата Цар Симеонова градина и да я свържат с площада.
Гъвкаво обществено пространство
В самото сърце на площада, пред Пощата, се предвижда подвижна платформа, която може да приема различни позиции: амфитеатър, екран за филми или скейт парк или градски базар или други по-мащабни събития.
Отвореното пространство на площада бива оживено от малки подвижни павилиони, които могат да функционират като кафета, будки за вестници, информационни точки и др. Засенчаве ще бъде осигурено от временни конструкции в комбинация с нови дървета, които ще проникват през повърхността на площада. Пред Партийния дом ново водно съоръжение ще смени съществуващия фонтан. Подлезите на бул. "Цар Борис III Обединител" и ул. "Гладстон" са включени в общия план на площада. Дървена повърхност слиза надолу, водейки пешеходците към подземното ниво, което се свързва с други места с археологически находки. На улично ниво, повърхността се затваря, осигурявайки покрито масто за малки магазини, кафета и автобусна спирка.
Археологическият музей
Двете нива на площада – антично и съвременно, са свързани чрез рампи и стълбища, достъпни в конкретни точки. По повърхността на площада, изложените руини стават един открит археологически музей. Ядрото на музея ще бъде под Пощата. Ние предлагаме да обновим сутерена на сградата, така че да може да се адаптира към новата среда: информационен център, временни изложби, музейни услуги и кафе.
Информационен изложбен маршрут ще води посетителите през руините на Античния форум ше го свързва с останалите археологически обекти. Музеят ще дава точна информация за фазите на проекта, позволявайки на обществеността да следи процеса на разкопки.