Оформиха кейовете на рибарското пристанище в Сарафово
Работата по изграждане на новото рибарско пристанище в Сарафово е преполовена. Вече е изграден кейовият фронт. Основата му е заскалена с половин тонни каменни блокове. Шпунтовата стена е изпълнена на 90 % - остават още 100 метра откъм дълбоката част. Тя се състои от 2000 едри елемента, наречени шпунтови секции. В източния край на пристанището са монтирани необходимите водообменници.
Работата продължава с полагането на настилка от бетон, строителство на вълнобойни стени и нареждане на нови тетраподи.
По проекта ще бъдат изградени още обслужваща пристанищна сграда и паркинг. Непосредствено до тях ще е покритото тържище за първа продажба на улова с 20 броя маси. В западния край на пристанището е предвиден хелинг (релса за приплъзване на плавателни съдове на сушата), осигуряващ пускането на вода и ваденето на плавателните съдове. За ремонтната дейност е проектирана открита площадка, разположена непосредствено до хелинга. В зоните за акостиране и швартоване на плавателни съдове ще има колонки за електрозахранване и водоснабдяване.
В момента лодките на сарафовските рибари са преместени на временен кей в непосредствена близост до строителния обект. За неговото изграждане бяха осигурени 300 кубика насипен материал.
В зоните за акостиране и швартоване (прикрепяне към сушата чрез въжета - бел.р.) на плавателни съдове ще има колонки за електрозахранване и водоснабдяване.
Дейностите вървят по график и до септември пристанището ще бъде готово, обяви кметът Димитър Николов.
Строителството на обекта се извършва в два етапа. След изграждането на кейовото пространство, хелинга и доковете за лодки и кораби, се оформят площадките за ремонт, местата за разтоварване и сортиране на улова, както и довеждащата инфраструктура – пътна връзка, водоснабдяване, канализация и електроснабдяване.
Вторият етап е включва строителството на главната пристанищна сграда, порталът и паркинга.
Изпълнител на строително-монтажните дейности е консорциум "Строй Инжект БКС". Проектант е консорциум "Урбанико", което включва "Евро Алианс Геотехника" и БКС. Проектанти са арх. Борислав Богданов и урбанист Александър Симеонов (част "Архитектурна"), инж. Борислав Василев (част "Конструктивна") и доц. Игнат Игнатов (част "Хидротехническа").
Проектът се изпълнява по мярка 3.3 "Инвестиции за реконструкция и модернизация на рибарски пристанища, кейови места за разтоварване и покрити лодкостоянки" от Оперативна програма "Рибарство". За неговото изпълнение Община Бургас спечели 10 милиона лева. По проекта пристанището ще има капацитет от 104 места за плавателни съдове до 8 метра и 6 места за кораби до 20 метра.