Франк Гери и Норман Фостър ще правят регенерацията на електроцентралата Батърси
Франк Гери ще прави проектите за жилищни апартаменти, които ще бъдат част от цялостната реконструкция на стойност 8 млрд. паунда на бившата електроцентрала "Батърси", намираща се на левия бряг на река Темза в Лондон, съобщи Би Би Си.
Неговата компания "Гери партнърс" ще работи съвместно с "Фостър енд партнърс" по реконструкцията, която включва и създаване на пешеходна търговска улица, която ще свързва мястото с бъдещото разширение на надземната железопътна северна линия в британската столица.
Компанията на Норман Фостър ще работи по дизайна на жилищните апартаменти в западната част, а фирмата на Гери ще поеме проектите за сградите от изток, които са първата му работа в Лондон.
Заедно двете компании ще проектират 1200 апартамента, хотел с 200 стаи и 32 500 кв. метра площи за магазини и ресторанти.
Нашата цел е да помогнем за създаването на квартал и място за живеене, което уважава впечатляващата електроцентрала "Батърси" и в същото време я свързва с града, казва 84-годишният Франк Гери, който е известен със сгради като концертната зала "Уолт Дисни" в Лос Анджелис, музея "Гугенхайм" в Билбао и архивния и музеен киноцентър "Синематек Франсез" в Париж.
До момента единственият му реализиран проект в Лондон е временният летен павилион за галерията "Серпентин", създаден през 2008 година.
Сър Норман Фостър, който е на 78 години, е автор на прочутия небостъргач "Геркин" ("Корнишон"), новия стадион "Уембли", както и на реконструкцията на Райхстага в Берлин.
През 2012 година "Батърси" беше придобита от консорциум от Малайзия срещу 400 милиона паунда, чиито планове предвиждат реновиране и консервиране на този значим за британската столица обект, както и изграждане на нови сгради.
Планира се изграждане на жилищни и търговски сгради, разположени около главната сграда на електроцентралата от червени тухли и четири забележими бели комина.
Очаква се, че целият проект ще бъде реализиран в рамките на 15 години и ще бъде на стойност 8 милиарда паунда.
Електроцентралата на южния бряг на река Темза, която използвала въглища за гориво, е построена между 1929 и 1933 година, на терен с площ около 60 декара. Спира работа през 1983 година и оттогава е изоставена.
Сградата добива международна известност след появата си на обложката на албума на "Пинк Флойд" от 1977 г. Animals и след това е използвана като декор за снимките на множество филми.
През годините множество архитекти са пробвали таланта си с проекти по нея, като последният е на Рафаел Виноли от Ню Йорк, чиято концепция бе използвана за основа на одобрения проект за регенерация.