Забравете еднообразните учебни сгради
"Дорис Тенеди" налага нов стандарт, традиционните принципи и модерните тенденции като съчетава най-доброто от под един покрив
Новата сградата на езиково училище "Дорис Тенеди" е с разгъната застроена площ 3650 кв.м и включва абсолютно всички функционални групи, необходими за пълноценното и функциониране – в училището могат да се обучават 400 деца от предучилищна възраст до 12 клас, има столова със собствена кухня, библиотека, закрит физкултурен салон, закрит плувен басейн, зала за музика, зала за компютри, зала за хореография и танци, зала за бойни спортове, закусвалня, тенис корт, покривно волейболно игрище, администрация и др.
Всички тези помещения са организирани около озеленен вътрешен двор, който ще бъде сърцето на социалния живот на училището.
Традиционната коридорна схема е преобразена, като всички коридори гледат към триъгълния вътрешен двор и по този начин получената лабиринтна организация оставя открити пространства с непрекъсната визуална връзка във всяка една точка.
Проектът е дело на фирма "Амфион" ЕООД, а главен изпълнител на обекта е фирма "Нивел" ООД.
В конструктивно отношение сградата е решена с класически монолитен стоманобетонен скелет. Основно значение за микроклимата и архитектурния образ на училището има раздвижената фасада, комбинирана със слънцезащита. Вентилируемата фасадна обшивка от композитни панели е изпълнена изключително качествено от квалифицирани екипи на фирма "Нивел" ООД, а в комбинация с окачената фасада и хоризонталните слънцезащитни елементи сградата придобива завършен характерен вид.
В екстериор сградата е решена в меки естествени цветове, а интериорът е освежен с топли цветове, които отговарят на характера й.
За да гарантират безопасността на децата, проектанти и изпълнители обръщат внимание на всеки детайл – от бравите на вратите, през специалните подови покрития до прозорците, които имат безопасен режим на отваряне.
Теодора и Венцислав Димитрови: Искахме модерна сграда, която да гарантира устойчиво образование Езиково училище "Дорис Тенеди" е създадено преди 16 години от Теодора Димитрова като семеен бизнес, който да открие слабите места на българското образование и да промени концепцията за него. Още тогава екип от водещи специалисти анализират проблемите на училищната система с идеята да предложат най-добрите решения на базата на собствения си опит. В цялостната концепция, по която се обучават децата в училището, са заложени всички качества, необходими на един млад човек, за да бъде конкурентоспособен в модерното общество. По този начин семейство Димитрови и техният екип избират, вместо да посочват недостатъците в системата, да демонстрират по най-добрия начин как нещата могат да се случват. В момента в училището се обучават около 300 деца, които преминават през изпити, за да постъпят в него. До идеята да построят собствена сграда се стига след редица опити да се помещават под наем и до голяма степен с късмет. В крайна сметка нуждата да се осигурят условия за безпроблемното съвременно функциониране на училището и трудната поддръжка на старите сгради, която отнема много усилия и средства, налагат построяването на новата сграда. Семейство Димитрови избират екипа на арх. Богданов и фирма "Амфион" ЕООД до голяма степен по препоръка и са много доволни, че са попаднали на хора с оригинално виждане. Те са работили съвместно с проектантския екип, от една страна, защото през последните години не са проектирани училища в България, и от друга страна, заради специфичните изисквания на учебната програма. След като изготвят подробно задание за проектиране, собствениците оставят свобода на проектантския екип за създаването на архитектурния образ на сградата. Също толкова внимателно собствениците избират и останалите си партньори, в това число и фирмата изпълнител "Нивел" ООД. Крайният резултат въпреки сложната ситуация на пазара по времето на строителството е изцяло оригинален проект, реализиран с взаимните усилия на инвеститор, проектант и изпълнител. |
Арх. Борислав Богданов: Важно беше да успеем в малка площ да съвместим много функции
Вашият екип стои зад проекта за сградата на частното езиково училище "Дорис Тенеди", с какво то се различава от традиционните училища и до каква степен се вмества в контекста на устойчивата архитектура, който в момента е много популярен и търсен? |