Възстановят Онбашиевата къща в Карлово с европейски грант
До края на юли ще бъде обявена обществена поръчка за изпълнител
С грантова помощ от финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ЕИП) ще се възстановява изчезналия архитектурно-строителен обем на Онбашиевата къща в Карлово. Реставрационният проект представлява заключителен етап от цялостното оформяне на историческа застройка около родната къща на Васил Левски. Разширяването на музейния комплекс започна още през 1994 г. по проект на арх. Мария Каразлатева с възстановяване на Чардаклиевата къща, и изграждане на мемориалния параклис "Всех святих болгарских" през 2000 г.
Проектът за реконструкция на Онбашиевата къща получи одобрение за финансиране по приоритетната ос 4: "Опазване на европейското културно наследство" на международната донорска програма, и е на обща стойност 275 275 евро, от които безвъзмездната помощ е в размер на 233 984 евро (85%).
Останалите 15% от средствата се осигуряват от община Карлово, която като основен бенефициент осигурява терена за строителство, както и проектите по част "Конструкции", "Електро" и "ВиК".
От своя страна арх. Мария Каразлатева е предоставила безвъзмездно архитектурния проект. Партньори на община Карлово са Общинската агенция за устойчиво развитие, Национален музей "Васил Левски", Общобългарски комитет "Васил Левски" и Българо-норвежко дружество в Осло. Срокът за изпълнение на реставрационните дейности, техническо обзавеждане и промотиране на проекта е април 2011 г.
"Основната цел на проекта е да популяризира живота и делото на Левски като национален герой и като част от европейското културно наследство. Новата адаптивна функция на реставрираната къща ще бъде библиотечен и мултимедиен информационен център, с възможност за публични изяви на младите хора", съобщи изпълнителният директор на Общинската агенция за устойчиво развитие Николай Енчев.
Онбашиевата (преди това известна като Хадживълкова) къща е строена през първата половина на XIX век и съществува до 1981 г., когато е съборена след пожар.
"Заедно с Чардаклиевата къща тя оформя не само устройствената структура на територията на музейния комплекс, но и доразвива функционирането на самата музейна среда върху автентична историческа основа", посочи арх. Мария Каразлатева, която е главен експерт по опазване на културното наследство в Министерството на културата.
С реставрацията на къщата се възстановява и старата улица от запад, която ще отдели историческата застройка на квартала от обема на т.нар. зелен блок, изграден през 60-те години на миналия век.
За подготовката на проектната възстановка на Онбашиевата къща арх. Каразлатева изследва устройствените параметри на терена по архивни кадастрални данни, а за архитектурния й облик се позовава на единствения запазен снимков материал в документалния филм на режисьора Андрей Алтъпармаков, заснет през 1981 г. във връзка с конкурсите за мемориал на Васил Левски.
Къщата е на два етажа и частичен сутерен с разгъната застроена площ около 170 кв.м. Конструкцията ще е монолитна с дървен покрив и гредоред на втория етаж. Художественото оформяне на фасадите ще е в съответствие с традиционните местни възрожденски образци от края на XIX век. Оформянето на интериора максимално ще следва намерените архивни данни. В същото време функционалното решение дава възможност за обединяване на вътрешните пространства и превръщането им в зала за провеждане на научни конференции, семинари и др. Центърът ще е образец на съвременните информационни технологии и техники. Напълно ще се възстанови и дворът около къщата, който ще служи като функционална връзка с музейния комплекс.
До края на юли ще бъде обявена обществена поръчка за изпълнител на строително-възстановителните работи, съобщи Николай Енчев. Прогнозната стойност е 162 хил. евро, а срокът за изпълнение – до април 2010 г.