Готов е проектът за рехабилитация на плевенската гара
Обект рехабилитация и преустройство на приемно здание на гара Плевен
Инвеститор НК "Железопътна инфраструктура"
Проектант ЕТ "Архид - Димитър Динев"
Изпълнител предстои избор
Консултант "ПВД - Консулт" ЕООД - София
ЗП 1290 кв.м
РЗП 2004 кв.м
Готов е проектът за реконструкцията на жп гарата в Плевен. Разработката, дело на "Архид - Димитър Динев" с ръководител на колектива арх. Димитър Динев, бе одобрена преди дни в община Плевен. Възложител на обекта е Национална компания "Железопътна инфраструктура".
Проектът е съгласуван с Националния институт за паметници на културата заради статута на сградата. Съществуващият комплекс от сгради, предмет на реконструкцията и собственост на възложителя, е строен през 1931 г. В план сградата е линейна с подчертан приоритет на централния обем. Екстериорът на сградния комплекс е еднотипен, решен е в стил неокласика с инвенции на българска възрожденска архитектура, постигнати чрез апликирани елементи и детайли. Конструкцията на сградата е традиционна, стоманобетонова с греди и колони. Покривът е неизползваем, дървен - скатен, осветен с капандури. Застроената площ на сградата е 1290 кв.м, сутеренът е с площ 693 кв.м, а разгънатата застроена площ е 2004 кв.м.
Проектът предлага минимални изменения във функционалното решение на комплекса, произтичащи от специфичните изисквания на възложителя. Предвижда се да бъде реновиран и естетизиран главният вход на жп гарата. Ще бъдат демонтирани старата настилка и вратите и монтирани нови. Ще са направи нова козирка от иноксова конструкция и удароустойчиво триплекс стъкло, както и пред съществуващи банкомати. Проектиран е специален вход за инвалиди, като за целта е предвидена платформа и прилежащо стълбище към нея, което налага оформянето на нов отвор за врата на мястото на съществуващ прозорец. Предвидено е скосяване на тротоара в близост до обособените паркоместа за инвалиди. Проектирано е помещение за вестници и книжарница на приземния етаж на сградата, в зоната на главния вестибюл. Ще се реновира кафето с прилежащите анекси към него и ще се обособи помещение за информация, също разположено в зоната на главния вестибюл. На приемния етаж на сградата, в зоната на бившия ресторант, е предвидено помещение за топла чакалня, както и помещение за главен касиер, стая за отдих, санитарен възел с осигурен достъп за инвалиди, помещение за майки с деца.
С реализацията на проекта ще се реновира и естетизира и подходът между оси 2 и 3 по ос А, където също се предвижда да има нови входни врати, козирка, площадки пред съществуващи банкомати и помещение за предварителна продажба на билети със санитарен възел. Ще се изгради и рампа за инвалиди с настилъчно покритие от щампован бетон и прилежащо стълбище към нея с подход за и от перона.
На втория етаж от сградата в северната й част, в зоната на бившия ресторант, се обособява малка зала за съвещания. В южна посока има помещения за гражданска защита и за финансови ревизии, както и санитарен възел. В останалата част от второто ниво, сутерена и необитаемото подпокривно пространство ще се извършат ремонтни строителни работи. Предвидена е частична подмяна на дограма и боядисване.
Съществуващата настилка от мраморни плочи ще се шлайфа и полира. В офисите и залата ще се постави ламиниран паркет, в коридорите - гранитогрес. Предвидена е топлоизолация по вътрешни стени, по тавана на сутерена с минерална вата и топлоизолация на покрив.
Външната дограма на сградата ще бъде подменена с алуминиева с прекъснат термомост. Съществуващата вътрешна дървена и метална дограма също ще бъде подменена с нова. Сред предвидените строително-ремонтни работи по проект са още пароструйно и пясъкоструйно почистване на съществуващата облицовка от врачански камък, нова минерална мазилка в багажното отделение, ще бъде доставен и нов гаров часовник и информационни табели и др.
Според предварителните разчети близо 5 млн. се планира да бъдат вложени в ремонта на жп гара Плевен. Годишно тя обслужва над 600 хил. пътници. Последният ремонт на сградата и част от пероните е извършен през 1971 г.