Биоархитектурата и градоустройството са във фокуса на международна конференция в Балчик
"Пространството в европейската архитектура - традиция и новаторство" е темата на международната конференция, която се провежда в Двореца в Балчик.
Във форума, организиран от Варненския свободен университет "Черноризец Храбър", участват преподаватели, архитекти, строители от 12 университетски и научни центрове в България, Италия, Германия, Сърбия и други страни.
Конференцията е под патронажа на министъра на културата Стефан Данаилов и до 5 юни ще бъдат представени повече от 50 научни доклада в областта на биоархитектурата, градоустройството, дизайна, ландшафтната архитектура, опазване на културно-историческото наследство и други.
Голямото предизвикателство в модерния свят е устойчивата архитектура, връщането към традициите и човешките стойности, заяви проф. д-р арх. Масуд Есмаилоу, преподавател в Университета по архитектура във Венеция, Италия, и член на дружеството за устойчиво планиране "Грийн хаус".
Архитектът коментира, че за България, която още не е превзета от комерсиализма, има по-голяма надежда да постигне хармония между човека и природата в градската среда.
По думите му биоархитектурата е не само използване на енергоспестяващи технологии, но и отношение към околната среда.
С научния форум Варненският свободен университет прави първа стъпка към учредяване на международна асоциация по устойчива архитектура, съобщи проф. д-р арх. Росица Никифорова от висшето учебно заведение.
Сред лекторите във форума са д-р Джузепе Лонги, професор по урбанистика в Университета по архитектура на Венеция, д-р Анджело Грасо от Рим, президент на Европейската комисия за сътрудничество в областта на социалните жилища CECODHAS, проф. Микела де Поли от Университета по архитектура във Венеция, Маркус Лемпа, проф. по икономика, мениджмънт и иновации в Икономическия университет в Риад, проф. Владимир Мако, декан на Архитектурния факултет на Държавния университет в Белград и проф. Миланка Бръкович от университета "Юнион" в Белград.