Пуснаха в експлоатация реконструираната жп линия от Свиленград до турската граница
Служебният министър-председател Марин Райков и служебният министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията Кристиан Кръстев откриха 18-километров участък от жп линията Свиленград – турска граница.
"Успешното завършване на проекти като този ще ни даде повече аргументи при кандидатстване за купуване на нови влакове през следващия програмен период на оперативна програма "Транспорт", каза министър Кръстев.
По думите му в рамките на първия изцяло завършен железопътен проект, финансиран по оперативна програма "Транспорт", е построен и най-големият железопътен мост в България.
Съоръжението над река Марица е уникално по своята визия и изпълнение, каквото през последните 40 години не е изграждано в България.
Мостът е с дължина близо 500 метра, а височината му достига до 7 метра.
Стойността на договора за строителство е близо 70 млн. лв., а новоизграденото трасе е изцяло електрифицирано и позволява скорости от 160 км/час.
Проектът "Електрификация и реконструкция на железопътната линия Свиленград – турска граница" е реализиран със съфинансиране от Кохезионния фонд на Европейския съюз, чрез
Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013.
Бенефициент по проекта е Национална компания "Железопътна инфраструктура", а изпълнител – чешката компания "ОХЛ ЖС" АД.
Със завършването на проекта ще бъдат изпълнени европейските изисквания за безопасност на движението, енергийна ефективност и опазване на околната среда. Железопътната линия Свиленград – турска граница е част от Общоевропейски транспортни коридори IV и IX, свързващи Европа и Азия.