До юни започват отчужденията за удвояване на връзката на Стара Загора с магистрала "Тракия"
До три месеца да стартират отчуждителните процедури за изграждането на уширението и реконструкцията на път І-5 Летище "Стара Загора" – автгомагистрала "Тракия". За това се договориха областният управител Недялко Недялков и председателят на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров на среща в сряда в София.
Удвояването на участъка от път I-5 - от летището до АМ "Тракия", е от ключово значение за транспортното и икономическото развитие на област Стара Загора.
В момента това е една от най-натоварените отсечки в страната заради преминаващия транзитен поток от магистрала "Тракия" в посока Бургас.
Именно поради тази причина е наложително да се предприемат действия, които биха ускорили изграждането на второ платно на път I-5 в участъка летище Стара Загора – АМ "Тракия" от км 236+323 до км 241+482.80.
Областният управител с писмо до председателя на АПИ от 3 март поиска да му бъде предоставен регистър на засегнатите имоти, за които ще е необходимо провеждането на отчуждителните процедури, съгласно изработения подробен устройствен план.
Път I-5 (Е-85) е една от най-важните пътни връзки, пресичащи България в направление север-юг и е част от Трансевропейски транспортен коридор №9 Хелзинки - Санкт Петербург - Москва/Псков - Киев - Букурещ - Русе - Димитровград - Александруполис.